Sakarya Köyü Ardanuç Artvin

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Artvin Ardanuç Sakarya Köyü - Sakarya Köyü Hakkında - Sakarya Köyü Tanıtımı - Sakarya Köyü ResimleriSakarya, Artvin ilinin Ardanuç ilçesine bağlı bir köydür.

İlçe: ARDANUÇ

İl: ARTVİN

Tarihi

köyün eski ismi sagara dır.sonradan yeni isim olarak sakarya denilmiştir.

Kültür

köyün düğün geleneği olarak ,kız tarafı delikanlı başı oğlan tarafından koç parası adı altında para alır.bu para düğünlerde kullanılan tabak kaşık gibi malzemelere kullanılır.bayramlarda bayram namazından sonra köyün başında gencogilden başlamak üzere silah atılmaya başlanır ve tüm köy gençleri neşe ile buna katılırlar.kim çok mermi atmışsa o birincidir.bayramlarda mahallesi künye ile köy merkezi gençleri toplanıp korele stadyumunda maç yaparlardı(eskiden).düğünlerde genç erkekler düğünlerin tüm hizmetlerini yapar,kızlarda yemeklerini yaparlaedı.diğer köylerden misafir gelenleride her aile 3.4 kişiyi misafir ederlerdi.

Coğrafya

Artvin iline 45 km, Ardanuç ilçesine 10 km uzaklıktadır.köyün girişte sağ tarafında kartın taşı vardır.taşın devamı horğun taşına birleşir.taşın sağ içine doğru kalan alan vashettir.köyün enmeşu bölgesi oluklar mesire yeridir.o soğuk su ile döner yiyemeyen döner yedim saymasın .çoooooooooook yazacak şey var araştırılıp yazılsa.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 215
1997 220

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Köy Muhtarı: Ayhan KESKİN

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 6317135
Cep Telefonu: 0535 3657452

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Ayhan Keskin
1999 -
1994 -

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu yoktur. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olmayıp ]]köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net

Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz