Sakızcılar Köyü Çal Denizli

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Çal Sakızcılar Köyü - Sakızcılar Köyü Hakkında - Sakızcılar Köyü Tanıtımı - Sakızcılar Köyü Resimleri

İlçe: ÇAL

İl: DENİZLİ

Köy Muhtarı: Halil ERDEL

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon:
02587651130

Cep Telefonu:
05383663644


Demografik Bilgiler:

Nüfusu: 2000 - 295

İle Uzaklığı:
44 km

İlçeye Uzaklığı:
22 km

Rakım:
1030 m


Sakızcılar, Denizli ilinin Çal ilçesine bağlı Denizli'ye 40 km uzaklıkta bulunan Ağlayan Kaya Şelalesi ile de bilinen bir köy.

Köyde alabalık tesisleri bulunur. Halkın geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Konum olarak Küçük Çökelez Dağı'nın arkasına düşmektedir. Doğal zenginlikleri nedeniyle turistlerce ilgi gören bir köydür. Ancak köyde otel yoktur. Yolu asfalt olup virajlıdır. Verimli araziler nedeniyle köyde birçok farklı tarım ürünü yetiştirilmektedir. Arazilerin engebeli olması her ne kadar makineli tarıma el vermiyor olsa da köy halkı makineli tarıma öncelik vermektedir. Ege Bölgesi'nin genelinde görülen kültürel özellikler burada görülmekte ancak günümüzde kültürel gelenek ve görenekler giderek unutulmakta ve değişmektedir.

Ayrıca köyde "Hocanın Yeri" olarak da bilinen [AĞLAYAN KAYA ŞELALESİ] bulunur. Görüntüsü ve ilginçliği ile tam bir doğa harikasıdır. Yazın tüm dünyadan gelen ziyaretcilerin akın ettiği bu yer su yaşamı ve doğallıkların öğrenilebileceği mekan olup, hem vakit geçirebileceğiniz, hemde stres atıp eğlenebileceğiniz bir yerdir, içkisiz ve aile ortamlarının bulunabileceği şelale tesisinde balık üretimi ve piknik alanıda bulunmaktadır.

Altyapı Bilgileri


Sağlık Evi
Var / Faal
Sağlık Ocağı
Yok
İlköğretim Okulu
Yok
Taşımalı Eğitim Yapılıyor
PTT Şubesi
Yok
PTT Acentası
Yok
Su Şebekesi
Var
Kanalizasyon
YokKaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz