Salarlı Köyü Uzunköprü Edirne

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Uzunköprü Salarlı Köyü - Salarlı Köyü Hakkında - Salarlı Köyü Tanıtımı - Salarlı Köyü Resimleri

Köy Muhtarı: MEHMET NİŞANCI

Muhtarlık Erişim Bilgileri:Bilgi yok

Salarlı, Edirne ilinin Uzunköprü ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün adı bir akıncı beyi olan Salar bey'den gelmektedir.Salar bey trakyanın ve rumelinin türkleşmesinde emeği geçmiş bir yiğittir.köyde gacallar romanlar ve muhacırlar birlikte yaşamaktadır.köy eskiden bir tımar çiftliğiymiş.köyün geçmişi 1400'lü yılların sonuna doğru başlamıştır.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri yılda bir kez ilkbahar zamanında dallık tabir edilen mesire alanında toplanmak suretiyle piknik ve çeşitli eğlenceler yapılmaktadır.Bu vesile ile gurbette bulunan bir çok hemşehrimiz bir araya gelmektedir.Aynı zamanda köyümüzün düğünleride çok renkli ve eğlenceli geçmektedir,düğünler kına gecesi ile kız evinde başlar,bu gece ağırlıklı olarak hanımların eğlencesidir gecenin ilerleyen saatlerinde yüksek yüksek tepelere ev kurmasınlar türküsüyle geline kına yakılır kınanın sonunda damat gelini kucağında içeriye taşır,daha sonra damadın arkadaş ve köy gençleriyle oyun havalarında oynamasıyla gece sona erer ertesi gün düğün damat evinde başlar masalar kurulur gelen tüm erkek misafirlere çeşitli ikramlarda bulunulur, köy gençliği köy odasından çalgılar eşliğinde sancak getirme merasimi yapar istiklal marşımız okunarak sancak yola çıkar gençler oynayarak damadın evine gelir,yemekler yenilip meyler içildikden sonra gelin alayı toplanır oynaya oynaya gelin evine gidilir gelinin babası kuşak bağlama adetini yaptıktan sonra gelin takıya tutulur daha sonra gelin alınıp oynayarak damadın evine doğru yola çıkar bazen bu süreç saatler almaktadır.Damat evine yaklaşınca bir haberci daha önceden gelin hanımın hazırladığı bir hediyeyi damada ulaştırır gelin yakındır müjdesini verir bahşişi alır.Gelin damat evine gelince damat annesi şeker, para, buğdayı bolluk ve bereket getirmesi için ahalinin üzerine saçar,daha sonra damat gelin ile takıya çıkarken şeker saçarak takıya başlanır bundan sonra bütün halka çorba,kuru fasulye,et yağnisi,pilav ve zerdeden oluşan düğün yemeği yedirilerek düğün sona erer.

Köyümüzün kaz etinden yapılan mantısı,patlıcandan yapılan mamzanası,sütlerinden yapılan sütlaçları çok lezzetlidir.

Coğrafya

Edirne iline 73 km, Uzunköprü ilçesine 6 km uzaklıktadır.Salarli köyü ergene ovasına cok yakındır.Köyün diğer arazileri hafif tepelik bir şekildedir.Bu tepecikler miyosen ve olugosen devrinde oluşmuş yükseltilerdir.Köyün girişinde bir koruluk vardır.Koruluğun vejetasyonunu meşe ağaçları ve ormanaltı formasyonuna ait kısa boylu bodur ağaççıklar oluşturur.Köy içerisinden debisi sonbahar ve kış aylarında artan bir dere geçmektedir.

İklim

Köyün iklimi, Trakya Karasal iklimi etki alanı içerisindedir.Ergene Havzasında yer alan köyde kışlar soğuk yazlar ise sıcak geçmektedir.Kuru ayaz sıkça yaşanmaktadır.

Nüfus :2000 - 1138

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Tarım arazilerinin verimsizleşmesi maliyetlerin artması göçe sebebiyet vermiştir.Ergene'nin suyunun kirli olması ve tarım da sulamanın azalmasıyla birlikte geçmiş yıllara göre verimde azalmalar olmuştur.Hayvancılık, köy içinde pek gelişmemiştir.Modern hayvancılık yapılmamaktadır.Tesis sayısı yok denecek kadar azdır.

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır, kanalizasyon şebekesi kurulmuştur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Köyümüz muhtarı köy meydanını şehir gibi yapmıştır..

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz