Salih Zeki Kimdir - Salih Zeki'nin Matematiğe Kazandırdıkları Nelerdir?

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Salih Zeki Kimdir - Salih Zeki'nin Matematiğe Kazandırdıkları Nelerdir?

Salih Zeki (1864 - 1921)

Ülkemizin yetiştirdiği en büyük matematikçilerden biri olan Salih Zeki, 1864 yılında İstanbul'da doğdu. Boyabatlı Hasan Ağa adında fakir bir kimsenin oğludur. Çok küçük yaştayken babasını ve annesini kaybetti. Bu nedenle, Salih Zeki'yi büyük annesi büyüttü. On yaşına gelince Darüşşafaka'ya verildi. 1882 yılında bu okulu birincilikle bitirerek Posta ve Telgraf İdaresi Fen Kalemine girdi. 1884 yılında Paris'e gönderildi. Yine Paris'te elektrik mühendisliği öğrenimini birincilikle bitirdi. 1887 yılında İstanbul'a döndü. Bir süre eski işinde elektrik mühendisliği yaptıktan sonra, 1895 yılında Gözlemevi Müdürü, Meşrutiyetin başlangıcında Maarif Meclisi üyesi, 1910 yılında Galatasaray Lisesi Müdürü, 1912 yılında Maarif Müsteşarı ve bir yıl sonra da Darülfünun Umum Müdürü oldu. Uzun süren idareciliği bırakan Salih Zeki, bundan sonra Darülfünunda profesörlük yaptı.
Salih Zeki, Darüşşafaka ve Mühendis Mektebinde matematik ve fizik dersleri okutmuştur. Daha sonraki çalışmalarının tümünü üniversiteye vermiştir. Bugünkü gerçek üniversitenin kurucusu Salih Zeki'dir. Türkiye'ye, matematik, fizik ve fen derslerini batılı yöntemleriyle ilk getiren odur. Birçok gazete ve dergide çıkan güzel yazılarıyla Türk gençliğini edebiyat kadar matematiğe yönelten ve matematiği sevdiren yine o olmuştur.
Salih Zeki'yi yüksek matematikçi yapan ve onu dünyaya tanıtan, yüksek düzeydeki matematik eseridir. En ünlü "Kamusu Riyaziyat" ile "Asarı Bakiye" adlı yapıtlarıdır. Uzun yılların çalışmaları olan bu yapıtlar, kendisi tarafından tamamlanmış, fakat tüm ciltler basılamamıştır. Henri Poincare'den çok sayıda çevirileri vardır. Hayatının son yıllarında akıl hastalığına tutuldu ve 1921 yılında Fransız hastanesinde öldü.
 

K

Kayıtsız Üye

#3
ya bune uzun yazı ya katkıları dedik hayatı değil ALLAH aşkına düzeltin ya elim koptu
 
K

Kayıtsız Üye

#11
matamatik projem var hani katkıları of ya girdiğim 21. site değilse kardeşım off ya :(