Saltuklu Köyü Araç Kastamonu

#1
Sponsorlu Bağlantılar
saltuklu köyü bilgileri - saltuklu köyü tanıtım - saltuklu köyü resimleriSaltuklu, Kastamonu ilinin Araç ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün içerisinde Gibiç bölgesinde bulunan tarihi ev veya odada eski yazılar bulunmasına rağmen tarih sürecinde hangi topluluğa ya da gruba ait oldugu bilinmemektedir. Ayrıca Beşiklikaya bölgesinde kale tarzında bir yapının bulunması, Değmenönü bölgesindeki eski mezarlık eski tarihlerde büyük bir yerleşimin olduğunu göstermektedir.
Kültür

Köyün gelenek ve görenekleri hakkında bilgi yoktur. Bandırma; tereyağlı, pekmezli malak, kanlıca mantarı ekmeği meşhur yemekleri arasında gösterilir.Ve kastamonunun sarımsağı meşurdur.
Coğrafya

Kastamonu iline 71 km, Araç ilçesine 26 km uzaklıktadır. Köyün geneli taşlık bir arazi yapısına dayanmaktadır. Köyün ovaları Araç çayı kenarında konuşlanmıştır. Köyün hemen batısındaki Boğaz Çayı; aşağıga Araç Çayı ile birleşerek kenarındaki ovalara hayat vermektedir.
İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 112
2000 151
1997 139
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. En çok mısır, fasulye, buğday, kavun, karpuz gibi ürünlerle uğraşılmaktadır

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi Değmenönü'nden sağlanmaktadır. kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol toprak olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
kaynak
yerel net
vikipedi özgür ansiklopedi
köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz