Samsun Bafra Üçpınar Köyü

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Tarihi

Köy; adını, merkezde açılan üç tane artezyen kuyusundan almıştır.


Köyün Tarihi:

Köye ilk olarak 1944 sonlarına doğru Kafkasya’ dan göçebe olarak gelen 50 civarında Çerkez ailesi , bugünkü adı Nohutluk Mahallesi olan kısma yerleştirilmiştir. Bu aileler köyün susuzluğuna ve sivrisineklere dayanamayarak kırılmışlardır (telef olmuşlardır). Bu ailelerden sadece iki tanesi kalmıştır. Bu iki aileden gelen neslin 1940 yıllarına kadar Azgın Tepede oturduğu bilinmektedir.

Nohutluk Mahallesinde bulunan eski bir hamam ve tarlaların işlenişinde kullanılan aletlerin olması, bunları doğrulamaktadır.

Köye daha sonra çevre illerden ve ilçelerden gelen vatandaşlar yerleşmiştir. Ayrıca Yugoslavya’ dan gelen Arnavut kökenli ve Yunanistan’ dan gelen ve Muhacir olarak tanımlanan vatandaşlar yerleşmiştir. Köyde bu vatandaşların yanı sıra Yörük olarak tabir edilen vatandaşlar (komşu Yörükler Kasabası ile akrabadırlar) da vardır. Bafra’nın çeşitli köylerinden göç eden vatandaşlar da vardır.


Köy 1950 yılında Lengerli Köyü’nden, 1953 yılında Osmanbeyli Köyü’nden ayrılmıştır. Köy, bu yıllarda 25 hane civarındadır. Köyün ayrılmasından sonra 1953 yılında yapılan muhtarlık seçimlerini Kadir Çavuş isimli kişi kazanmıştır. Köye ilkokul 1954 yılında açılmıştır.

Coğrafya

Samsun iline 45 km, Bafra ilçesine 7 km uzaklıktadır. Köy, düz ova şeklinde olup, yukarıdan aşağıya hafif bir meyille balık göllerine dayanır. Köyün yüzölçümü 110 bin dönümdür.

Köy, Güneyden Osmanbeyli ve Gümüşyaprak köyleri, Batıdan Yakıntaş ve Sarıköy’le, Doğudan Taşköprü Köyü ile ve kuzeydoğudan Yörükler Kasabası ile komşudur.Ayrıca köyün Kuzeyinde Balık gölleri vardır.

Köy, geniş toprakların olması nedeniyle dağınık yerleşime sahiptir.

Nüfus

2000 Yili 1210

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.