Samsun Kabadüz Köyü

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Tarihi

Köyün tarihi 1900 yılından evveli net bilinmemektedir.Rivayetlere göre; 1900 yıllarından evvel Ermeniler,(Kilise ve mezar kalıntılarından dolayı) Çingeneler, (Mezar kalıntılarından dolayı) Arnavutlar,(Hale köyde oturan hane bulunmaktadır) Köyün tarihi 1900 lü yılların başına dayanmaktadır. Genellikle doğu karadeniz ARTVİN,TRABZON, GİRESUN,ORDU illeri göçmenlerinin göçleriyle bu alana yerleşilmiş ve o kuşaktan itibaren yaşam devam etmektedir. Samsunun en kalabalık ve en çok hanesi olan, yüz ölçümü bakımından en küçük köylerinden biridir. Köy 1990 lı yılından önce Erikli köyünün mahallesi olarak geçmekte idi, 1990 yılında Erikli köyünden ayrılarak mahalle adı olan KABADÜZ köy adını almıştır. Onun için köyün isminin belirli bir geçmişi bilinmemektedir. Fakat Erikli ismi Ermenilerden kalma olduğu rivayet edilmektedir.

Kültür

Köyün gelenek, görenek, örf ve adet geneli doğu karadeniz göçmeni olduğu için aynı yöreye has özelliklerdir. Ve bu yöreden etkileşimle yemek kültürüde aynıdır.Tek tip gelenek ve göreneği örf ve adetleri yoktur. Göç edilen illerdeki aileler birbirlerinden etkileşmesi sonucu karışık örf, adet, gelenek ve görenek vardır.Özellikle Trabzon yöresi gelenekleri ve görenekleri kalıcı olmuştur.Bunun nedeni ise göç çoğunluğunun Trabzon ilinden almasıdır.

Coğrafya
Samsun merkezine 30 km uzaklıktadır.Yolları; Anayolu asfalt (satı kaplama) olup, tali yollar ise; sitabize ve topraktır.Köy rakımı yüksek, arazisi engemelli olduğundan yollari rampa ve dönemeçlidir. Köyde ekilebilen arazı alanı azdır. Ekilebilen arazinin % 80-90'ı fındık bahçesi olarak kullanılmaktadır.Köyün merkez alanında kadastro çalışmaları bitmiştir. Ormana bitişik olan arazıler ise, orman alanına ayrılıdığından köy vatandaşları ile Kadastro Müdürlüğü karşılıklı davalı ve davacıdırlar. Köyün etrafı tepe dağlarla ve ağaçlık ormanlarla çevrilidir. Orman içlerine kadar araç yolu vardır. ormanları GÜRGEN ağaçları ile kaplıdır. Ormanlarda nadiren; çam, meşe, pelit, isriç, kızılağaç, kestane, kavak ağaçları bulunmaktadır. Otlak alanı pek bulunmamaktadır

İklim
Köyün iklimi, KARADENİZ İKLİMİ

Nüfus Yıllara göre köy nüfus verileri :2007 560

Bu nüfus köy nüfusuna kayıtlı olanlardır. Kış ayları şehirlere göç edildiğinde ölü bir köyü andırmaktadır. Yaz ayları ise; bu şehre göç edenler ve şehirlerde oturanlarında köye gelmesi ile köy nüfusu 3-4 katına çıtmaktadır. Bunun nedeni ise: öğrencilerin ortaöğretim tahsilleri, kişilerin sağlık problemleri, Kışın kardan dolayı ulaşımın aksamasından kaynaklanmaktadır.

Ekonomi
Köyün ekonomisi tarım , hayvancılık (Hayvancılık gelişmemiştir.Hayvan besiciligi yapılmamaktadır.Küçükbaş hayvan beslenmemekle beraber aileler kendi ihtiyaçlarını karşılayacak kadar büyükbaş hayvan beslemektedir.Nedeni ise otlak alanlarının fazla olmamasından kaynaklanmaktadır.) fındık mahsülune dayalıdır.Aileler kendi ihtiyaçlarını karşılayacak kadar sebzelerden; mısır,patates, fasulye,kara lahana, meyvalardan ise; Armut, elma, kestane, siyah üzüm,erik, ceviz yetiştirilmektedir. Köyde oturanlar için bu geçim kaynakları ihtiyaçlarını karşılamadığından Köyün geçim kaynağı olarak; gurbetçilik denen dışarıda çalışılarak sağlanmaktadır.

Altyapı ve kamudan hizmet alma bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır fakat taşımalı eğitimden yararlanıldığından okul kapalıdır. Köy öğrencilerinin ortaööğretim tahsillerini ilçelerde veya şehir merkezindeki okullarda yapmaktadırlar. Köyün içme suyu şebekesi hasar gördüğünden kullanılmamaktadır. kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT. şubesi yoktur. PTT. acentesi vardır. Sağlık ocağı yoktur ancak sağlıkevi vardır. Sağlık evinde devamlı hizmet veren doktor,hemşire, ebe ve sağlık persaneli bulunmamaktadır. Köyde mevcut üç camiı bulunmakta olup birinde kadrolu değer ikisinde sözleşmeli imam-hatibi bulunmaktadır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt (Satı kaplama)olup, köy içi yolları sitabize ve topraktır.köyde elektrik ve sabit telefon vardır

Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz