Sanatçı buluşmasına denk getirilen 'kürtçe isim' haberi

Siraç

Yönetici
Admin
Editör
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Başbakan Erdoğan'ın sanatçılarla buluştuğu ve açılıma yeniden hız verildiği gün bazı gazete ve internet sitelerinde ilginç bir haber yayımlandı. Nusaybin Belediyesi'nin bazı sokaklara ölen PKK'lıların kod isimlerini vereceği ileri sürüldü. Ancak haberin çarpıtıldığı ortaya çıktı. Belediye böyle bir girişimde bulunmuş fakat kaymakamlık izin vermemiş. Üstelik bu olay tam 4 ay önce yaşanmış.

Mahalle sayısını 8'den 15'e çıkaran belediye meclisi, yeni oluşturulan 70 sokağa Kürtçe isimler verilmesi için 9 Ekim 2009 tarihinde karar aldı. Dicle Mahallesi'nde 5, Kışla Mahallesi'nde 5, Gırnavas Mahallesi'nde 25, Yenişehir Mahallesi'nde 10, 8 Mart Mahallesi'nde 10 ve İpekyolu Mahallesi'nde 10 sokak olmak üzere toplam 70 sokağa yeni isim belirlendi. Alınan karar onay için 12 Ekim'de kaymakamlığa gönderildi. Ancak karar kaymakamlık tarafından onaylanmadığı için sokaklara isim verilemiyor.

Gırvanas Mahallesi muhtarı Dursun Çetin, "Mahallemizde 25 sokağın ismi yok. Tarif ederken ya da belirtirken sıkıntı yaşanıyor. İsimlerin belirlenmesini istiyoruz." dedi. / ZAMAN.COM.TR