Sancı köyü Alaca Çorum

KaRDeLeN

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Alaca Sancı köyü - Sancı köyü Hakkında - Sancı köyü Tanıtımı Sancı köyü Resimleri
İlçe: ALACA

İl: ÇORUM


Köy Muhtarı: İSMET TEMİZEL


Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon:
0 (364) 421 81 70

Cep Telefonu:
0 (535) 471 78 43


Demografik Bilgiler

Nüfusu:
2000
327

1997
352


İle Uzaklığı:
75 km

İlçeye Uzaklığı:
25 km

Rakım:
1020 mKültür

Dede diye tabir edilen bir tepede yatır olduğuna inanılır. Köye 500 metre uzaklıktaki bu tepeye gidilerek adak adanır. Bez bağlanr.ayrıca küçük bir mesire yeri görünümünde olan bu ormanlık alanda bayram günleri piknik yapmak adettendir.inanışa göre o tepeden ağaç kesip eve götürmek uğursuzluk getirir.Ayrıca bu tepede birçok in bulunmaktadır Meşhur yemeklerinden sarmısaklı köfte,herle, bazlama,katmer,madımak bir kaç tanesidir.

GERÇEKLENDİĞİ SÖYLENEN ADAKLAR: İstanbul'da bir kadın yatır oluğunu duymuş ve ertesi gün oraya gitmiş. Kadının 10 yıla yakın çocuğu olmamış ve dua edip adağını adamış. Kadın, eğer benim bir çocuğu olursa bu yatırın mezarının etrafını kapatacağı sözünü vermiş ve kadının 9 aysonra bir erkek çocuğu olmuş. Köylüler o tepeye yağmur duası için giderlermiş ve duadan bir kaç saat sonra yağmur yağarmış.

Bu köyün kapaklı diye tabir edilen çok güzel piknik alanı vardır.

Garip dede diye tabir edilen tepedede yatır olduğuna inanılır o tepeden bir taş alıp bir çeşmeye atıldığında yağmur yağdı ğına inanaılır. Ayrıca Mehdi'nin Koru Killon, Düzlük, Uzun Çal, Tilki Çal gibi güzel piknik alanlarıda vardır.

Coğrafya

Çorum iline 75 km, Alaca ilçesine 25 km uzaklıktadır. 5 tepe ile çevrili dere yatağına kurulmuştur.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.köyde genellikle nohut üretilmektedir


Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Genç nüfusun neredeyse tamamı diğer illere göç etmiştir. Yoğunluk istanbul ve Bursa İnegöl ilçesinde Mobilya sektöründe çalışmaktadır.


Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak 5. sınıfa kadar birleştirilmiş sınıf olarak bu köyde 6-7-8.sınıflar taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ayrıca kanalizasyon şebekesi vardır Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz