Sandallar Köyü Hakkında Bilgi Çaycuma Zonguldak

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Sandallar Köyü - Sandallar Köyü Çaycuma- Sandallar Köyü Hakkında -Sandallar Köyü Resimleri
Zonguldak
Bilgiler
Nüfus 1078 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 67963
Alan Kodu 0372
Yönetim
Coğrafi Bölge Batıkaradeniz Bölgesi
İl Zonguldak
İlçe Çaycuma
Sandallar, Zonguldak ilinin Çaycuma ilçesine bağlı bir köydür.


eskiden şen köyünde içinde bulunduğu çaycumanın en büyük köyüdür.sandalların şuanda bulunduğu yer eskiden göl olduğu için balıkçıkla geçimini sağladı bu yüzden sandalar bulunurdu göl çekilince adıda sandallar olmuştur.sandallar köyü üç mahalleden oluşur.Bunlar EBEŞLER MAH.YAHYABAŞOĞLU MAH.ve KADİREFENDİ MAH.'dir.

Eğitim
Sandallar köyünün eğitim seviyesi oldukça yüksektir. Özellikle Kadirefendi oğlu mahallesi eğitim açısından oldukça gelişmiş ve gelişmekte olan şirin bir yerleşkedir.Mahalle çevre köy ve mahhalelere göre oldukça az göç vermektedir.Özellikle son 15 yıl içerisinde eğitim seviyesini üst düzeye ulaştirmıştır.Bu mahllenin sınırları içerisinden geçmekte olan Karadeniz Sahil Yolu köyün ve mahallenin gelişimi açısından oldukça önemlidir.

Kültür
Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.fakat köylülerin cenaze ,düğün ve kendi işlerindeki dayanışması görülmeye değerdir.kurban bayramlarındaki 3 günlük karşılıklı mahalle ziyaretleri ve yenilen yemekler yapılan sohbetler eşliğinde,dostluklar pekiştirilir ve uzun yıllar görüşemeyenler bu sayede görüşme fırsatı bulurlar.


Coğrafya
Zonguldak iline 54 km, Çaycuma ilçesine 19 km uzaklıktadır.Perşembe' en büyük köyüdür.Yüzey şekilleri engebeli olup,ormanlar çok geniş yer kaplar.Doğal güzellikleri görülmeye değerdir.Doğa severlere duyurulur.Taşkın kocabacak

İklim
Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 1078
1997 1096

Ekonomi
Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır.Tarım arazileri ve iklimi bir çok ürünün yetişmesine elverişli olmasına rağmen sadece mısır ve buğday ekimi yapılmaktadır.sayıları az olmakla beraber maden işçilerinin köy ekonomisine katkıları vardır.Bazı gençleri iş imkânı bulamadıkları için büyük şehirlere göç etmek zorunda kalmışlardır.bazıları köylerin dekalıp serbes meslek dedikleri (simitcilikve dondurmaılığı) tercih etmişlerdir.köy kahvelerinin çokluğu dikkat çekmektedir.

Muhtarlık
Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

(2008)- Mustafa Cin
(2007)- Mustafa cin (2006) - Mustafa cin

(2005)- Mustafa cin
(2004) -Mustafa cin

Altyapı Bilgileri
Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


Köyünüze Ait Resim Ve Bilgileri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
 

K

Kayıtsız Üye

#2
sandallar ky bilgilerini araştıma yaparak güncelleme yapmanızı öeriyoruz saygılar.