Sandıközü Köyü Hakkında Bilgi Seyitgazi Eskişehir

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Sandıközü Köyü Seyitgazi - Eskişehir - Sandıközü Köyü - Seyitgazi - Sandıközü Köyü HakkındaSandıközü, Eskişehir ilinin Seyitgazi ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi
Köyün kuruluşu 1870'li yıllara uzanmaktadır.
Köyün yaşlılarının rivayetine göre köyün eski adı Sandlözü'dür. Çok eski dönemlerde buraların suyla kaplı olduğu ve sularında sandalların dolaştığı, bu nedenle Sandalözü adını aldığı; zamanla bu adın Sandıközü şeklinde değiştiği söylenmektedir.

Coğrafya
Eskişehir iline 96 Km., Seyitgazi ilçesine 53 Km. uzaklıktadır. Kütahya'ya da yakındır. Bitki örtüsü, çam, meşe, ardıç ağaçlarndan oluşmaktadır.

İklim
Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 228
1997 100

Ekonomi
Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık
Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.
Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
2009 - Muhsin ÜNLÜCE
2004 - İsmail Ünal
1999 - İsmail Ünal
1994 - Veli Ünlüce
1989 -
1984 -

Altyapı bilgileri
Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün camisi, lojmanı vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır, kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.​