Sara Hastalığının Bitkisel Tedavisi

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Sara, Sara Hastalığının Bitkisel Tedavisi

Sara Hastalığı İçin Bulunması Gereken Şifalı Bitkiler:


Elim otu, Kantaryon çiçeği, Sirke, Kalkan otu, Çınar kabuğu, Bal

Hazırlanış Şekli:
* Elim otu kökü bir gün boyunca sirke içinde bekletilir. Sıkılarak elde edilen sıvı cam bir kavanoza konarak din*lendirilir. Dinlendirilen sıvıdan alınacak doz, her gün bir tatlı kaşığı artırılarak iki hafta süreyle kahvaltıdan sonra içmeye devam edilir.
* Kantaryon çiçekleri, kalkan otu ile birlikte kaynar suda on beş dakika süreyle bekletilir. Sıkılarak elde edilen sıvı, şurup kıvamına gelinceye kadar bal ile tatlandırıla*rak karıştırılır. Hazırlanan şuruptan günde üç fincan ye*mekten sonra içilir.
* Çınar ağacının kabukları, sirkeli suda bir saat süreyle kaynatıldıktan sonra süzülür. Elde edilen sıvı bir kaba ko*narak dinlendirilir. Dinlendirilen sıvıdan, tedavi süresince yemek arası yarım fincan ısıtılarak içilir.

Sara

Beyindeki düzensiz elektrik dürtülerinden ileri gelen kendini kaybetme haline sara adı verilir. Sebebi henüz bilinmemektedir. Türü ve şiddeti beynin etki altında kaldığı bölüme ve düzensiz elektrik dürtüsünün anormallik derecesine bağlıdır. Bu hastalığın iki türü vardır.

Büyük nöbetti sara (Grand mal)

Bu isimle bilinen türde çocuk birdenbire yere baygın bir şekilde düşer. Bu arada yaralanabilir. Birkaç dakika kendini bilmez ve vücudu ile yüzü şuursuz şekilde titrer. Yavaş yavaş hareketler durur ve hasta kendine gelir.

Küçük nöbetti sara (Petit mal)

Bu türde çocuk kendini kaybeder fakat yere düşmez. Nöbet 10-15 saniye sürer ve bu arada çocuğun yüzü anlamsız bir ifade alır. Konuşmaz ve konuşulanı anlamıyor, duymuyor gibidir. Bu nöbetler genellikle buluğ çağından sonra sona erer.

Çocuğunuzun bu tür nöbetleri oluyorsa teşhis ve tedavi için bir asabiye mütehassısına başvurun. Tam teşhis beyin elektrosu (elektroşefalografi-EEG”) sorunu ortaya çıkar. Çoğu saralar ilaçlarla kontrol altına alınabilir. Doktor, çocuk yüzerken, bisiklete binerken ve diğer sporlarda ne yapması gerektiğini ve nöbetler sırasında neler yapılması gerektiğini söyler. Çocuğun öğretmenlerine ve yakınlarına bu nöbetlerden bahsedumeli ve nöbet anında ne yapılacağı onlara da anlatılmalıdır.

Nöbet sırasında yapılması gerekenler

Sara nöbeti esnasmda ilk yapacağınız şey çocuğun kusmukla boğulmasını önlemek ve kendine zarar vermesine önlem almaktır. Nöbetin ilk belirtilerinde çocuğu kamının üzerine yatırarak başını yana çevirin. Kol ve bacaklarının yakınında çarpacağı bir eşya varsa uzaklaştırın. Hareket etmesine manı olmayın. Nöbet esnasında çocuğun ağzına hiçbir şey verilmemelidir. Nöbet geçtikten soma bir süre rahat yatmasına izin verin.

Küçük sara nöbeti geçiren bir çocuğa özel bir yardım ve tedavi gerekmez. Müdahale etmeden kendine gelmesi beklenir.


Alıntı