Saraçlar Köyü Çatalzeytin Kastamonu

#1
Sponsorlu Bağlantılar
saraçlar köyü bilgileri - saraçlar köyü resimleri - saraçlar köyü tanıtımSaraçlar, Kastamonu ilinin Çatalzeytin ilçesine bağlı bir köydür.


Köyün eski büyüklerin anlatmasına göre etnik köken olarak orta asya türkmenistan,manav,kafkas ve yugoslavya ırklarından oluşan göçer insanların tarafından kurulmuş bir köy olarakta bilinir. saygılarımla rasim çelikkıran.


eskiden ayakkabı yapıldığı için saraç denirmiş ayakkabı yapana ordan kalmis adi SARAÇLAR.


Kültür

Köyümüzde emekliler çoğunluktadır.Kültürlü,katılımcı,sosyal ve kültürel etkinliklere eğilimli halk kitlesine sahiptir.
Coğrafya

Kastamonu iline 106 km, Çatalzeytin ilçesine 6 km uzaklıktadır.
=İklim

Köy Batı Karadeniz iklim bölgesine girmektedir.İklim özellikleri bakımından yazları serin ve yağışlı,kışları soğuk ve karlı geçmektedir.Yağışlar genellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında fazlalık göstermektedir.

ÜST FLORA Kayın,meşe,karaçam,sarı çam, kavak, gürgen, kestane, göknar, ıhlamur, kiraz,kızılcık,ceviz,ahlat,alıç,dut,erik,elma,fınd ık gibi ağaç türleri..

ALT FLORA Orman gülü,ayı üzümü,çoban püskülü,böğürtlen,kuşburn,yabani fındık,orman,eğrelti otları,sahlep:diğeradı orkide&güzel kır çiçekleri, gremineler ile çok çeşitli otlardan meydana gelir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 114
2000 96
1997 81
Ekonomi

Köyümüzde 100 civarında büyükbaş hayvan bulunmaktadır. Bunlar yerlik ırk veya melezdirler. Köyümüzde yaygın bir göç olması, genellikle yaşlı ve emeklilerin bulunması nedeniyle her evin ihtiyacını karşılayacak ve bakabilecekleri ortalama 1 ile 3 hayvanı bulunmaktadır. Hayvanlar haziran ayından itibaren besi için yaylalara çıkarılmaktadır.

Köyümüzde tarımcılık gelişmemiştir. Her aile kendilerine yetecek kadar araziyi ekip biçmektedir. Tarım ürünleri açısından köy kendi kendine yetmektedir. Daha çok orman kaplı florasından dolayı, tarım ticari olarak köye katkı sağlamamaktadır.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.


Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu yoktur ve öğrenciler taşımalı eğitimden yararlanmaktadırlar. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

kaynak
yerel net
vikipedi özgür ansiklopediköyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz