Saraycık Köyü Ünye Ordu

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Ünye Saraycık Köyü - Saraycık Köyü Hakkında - Saraycık Köyü Tanıtımı - Saraycık Köyü Resimleri
İlçe: ÜNYE

İl: ORDU

Köy Muhtarı: ALİ GÜLER

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 0 (452) 345 30 61

Cep Telefonu: 0 (543) 891 54 33


Demografik Bilgiler:

Nüfusu: 2000 632

İle Uzaklığı: 97 km

İlçeye Uzaklığı: 20 km

Rakım: 300 m


Tarihi

Köyün adının nereden geldiği bir rivayete göre eski insanlardan günümüze intikal eden anlatımlardan köyümüzde saray olduğu bahsedilmektedir. Bu nedenle köyümüzün adının saraycık olarak konulduğu söylenmektedir.

Kültür

Köyün gelenekLERİ: köyümüzün düğünlerinde atalarımızdan bu tarafa devam eden davul ve zurna isimli müzik aletlari kesinlikle çalınmamaktadır.onun yerine saz bağlama çalınmaktadır.köyümüzün kendine has eğlenceli halk oyunları vardır köyümüzün gençlerinin bu konuda gösterdikleri özveri ayrı bir önem kazandırmaktadır. yapılan yeni etkinliklerle köyümüz yakın çevrelercede örnek gösterilmektedir.


Köyün Yemekleri; Bölceli Pancar, Sarma (Kara Lahana Sarması), Pancar Çorbası (Kara Lahana Çorbası), Nevik, Galdirik, Sütlücan (Sakaca), Şalgam Kavurması, Kabuklu Fasulye (Fırın Fasulyesi), turşu ayranlı darı çorbası. fırın mısırı ekmeği.keşkek.mısır çorbası.hoşuran kavurması.fırın mısırı kara lahana karışımından olan tere yağlı aş yemeği .tirmit kavurması(mantar)tingil, mendek,sütmısır,elma ve armut kurusu.

Coğrafya

Ordu iline 97 km, Ünye ilçesine 20 km uzaklıktadır.köyümüz yüz ülçümü olarak ilçemizin en büyük köyüdür.

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ( fındık,kivi,seracılık,) ve hayvancılık (büyükbaş hayvancılı)'ğa dayalıdır.

Son zamanlarda seracılık gelişmete olup geçim kaynaklarına bir yenisi daha eklenmektedir. Köyün erkeklerinin büyük çoğunluğu inşaat ustası olduğu için kış aylarında gurbete giderek maddi kazanç sağlamaktadır.

Altyapısı
Köyde, ilköğretim okulu vardır kullanılamaktadır.ancak son yıllarda sehire göç sebebi ve eğitimin zor şartlarda verilmesi nedeniyle öğrenci sayısı oldukça azalmıştır.Bunun yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmakta ve pitelli mahallesinde aileler kendi imkânları ile servis tutarak öğrencileri daha iyi bir eğitim için Köye 3 km uzaklıkta olan yeşilkent belediyesindeki okula göndermektedir. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.2005 Yılında Saraycık Köyü Kültür ve Dayanışma Derneği kurulmuştur.


Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz