Saraydurak Köyü Devrekani Kastamonu

#1
Sponsorlu Bağlantılar
saraydurak köyü bilgileri - saray durak köyü resimleri - saraydurak köyü tanıtımSaraydurak, Kastamonu ilinin Devrekani ilçesine bağlı bir köydür.Tarihi

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.
Coğrafya

Kastamonu iline 53 km, Devrekani ilçesine 23 km uzaklıktadır. Şenlik Köyü'nü geçtikten sonra Ahlatçık Köyü yolundan ya da Alçılar [Kor]) Köyü'nü geçerek Kadıoğlu üzerinden iki yoldan ulaşmak mümkündür. Şekerci, Çal, Aşağıköy, Saray, Börümce, Dorağı, Devrencik, Kına Kayası ve Hacı Köse olmak üzere dokuz parçadan oluşur. Ayrıca daha önce yazları kullanılan Kayabaşı adıyla bilinen yer de daimi yerleşenlerin bulunması nedeniyle ayrı bir mahalle olarak sayılabilir.

Kadıoğlu'ndan gelen çay köyden geçerek, Elmalı üzerinden Bozkurt'a ulaşır. Çay üzerinde [Aşağıköy ve Çal'da olmak üzere] 2 adet betonarme köprü vardır. Köyde biri Börümce'de diğeri Aşağıköy'de olmak üzere 2 adet okul var ise de taşımalı sistem nedeniyle kapalıdır. Köyün camisi Hacı Köse Köyündedir.
İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus

Göç nedeniyle nüfusu sürekli azalagelen köyün, daimi ikamet eden nüfusu son yapılan [2007] nüfus sayımına göre 99'a düşmüştür.
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 99
2000 117
1997 139
Ekonomi

Köyün ekonomisi genel olarak hayvancılığa dayalıdır. Köy genellikle dağlık ve ormanlıktır. Ekilebilen arazi sınırlıdır. Geçim kaynağı hayvancılıktır. Köyden şehre göç edenler genellikle inşaat işlerinde ve hamur işlerinde çalışırlar.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
kaynak
yerel net
vikipedi özgür ansiklopediköyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz