Sarayköy Köyü Bayat Çorum

KaRDeLeN

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Bayat Sarayköy Köyü - Sarayköy Köyü Hakkında - Sarayköy Köyü Tanıtımı - Sarayköy Köyü Resimleri
İlçe: BAYAT

İl: ÇORUM


Köy Muhtarı: HÜSEYİN SARAÇ


Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon:
0(364)3932024

Cep Telefonu:
0(535)6436149


Demografik Bilgiler:

Nüfusu:
2000
337

1997
323


İle Uzaklığı:
74 km

İlçeye Uzaklığı:
16 km

Rakım:
550 m


Kültür

Köyün gelenek ve görenekleri çoktur. Örflerıne ve adetlerine bağlı fakat bunların hepsini uygulayamamaktadır. Kültür ve görsel bakımdan çok aşırı zengindir. dışa bağımlılık söz konusudur. Lezzet bakımından köyde İskilip pilavı ve düğün çorbası ve helva hakimdir.

Coğrafya

Çorum iline 74 km, Bayat ilçesine 16 km uzaklıktadır. Saray köyü Karadeniz Bölgesınde görünse de İç Anadoluya yakındır. Bunun içinde kara iklimi söz konusudur. Yazları sıcak ve kurak kışları ise soğuk ve az yağış söz konusudur.


Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Son yıllarda köyde tarım alanında iyi gelişmeler olmaktadır. Köyün konumu itibariyle arazisi çok zengin bir toprak yapısına sahiptir. Ama bu toprak zenginliğini tam anlamıyla kullanamamaktadır. Çünkü varolan zengin su kaynaklarını ve olanakları maddi yetersizlikten ve devletin ilgilenmemesinden dolayı değerlendirilememektedir. Eğer devlet desteğiyle ve kooperatifleşme yolu ile yakında olan Kızılırmaktan veya açılacak sondaj kuyulardan faydalanılarak daha iyi ve çok ürün alınabilir.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

Seçim Yılı Muhtar
2004 Hüseyin Saraç
1999 Satılmış Acer
1994 Satılmış Acer
1989 Satılmış AcerAltyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır Köyün içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon şebekesi 2007 yılı itibariyle yapılmıştır. Ptt şubesi ve ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz