Sarıcaova Köyü Kuyucak Aydın

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Sarıcaova Köyü Kuyucak Bilgileri -Sarıcaova Köyü Hakkında -Sarıcaova Köyü Tanıtımı - Sarıcaova Köyü Resimleri

İlçe: KUYUCAK - İl: AYDIN

Köy Muhtarı: HÜSEYİN KAHYAOĞLU


Muhtarlık Erişim Bilgileri:
Cep Telefonu:

0535 223 95 27

Aydın
Bilgiler
Nüfus 877 200
Koordinatlar
Posta Kodu 09950
Alan Kodu 0256
Yönetim
Coğrafi Bölge Akdeniz Bölgesi
İl Aydın
İlçe Kuyucak
Web Sitesi

Sarıcaova, Aydın ilinin Kuyucak ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe

Kaynaklar tamamen sözlüdür.Güvenilirliği düşüktür.Yaşlılardan alınan bilgilere göre köy 120-130 yıl önce kurulmuştur. Köyü kuran aşiret evci aşiretidir. Alevi olan evci aşireti İran-horasan üzerinden geldiği bilinmektedir. Çok büyük ihtimalle çorum yöresinde bulunan dört tane evci köyü olan evciorta kışla, evciyeni kışla(şekip şahadoğru bu köylü), evcikuz kışla ve evci çarşağ köyleri aynı aşiretten olduklarından dolayı sarıcaova evcileri ile akrabadır. Bu üç evci köyü ise mardin nusaybin, malatya üzerinden çoruma gelmişlerdir. Sarıcaova evcileri ise Çorum'dan ayrılarak Denizli'ye gelmişlerdir. Evcilerin bir kısmı Denizli'de kalarak Dereçiftlik köyünü kurmuşlardır. Bir kısmıda Aydın'a göç etmiştir. Büyük menderes ovasına ulaşan evcilerin bir kısmı Buharkent,feslek üzerinden sarıcaova yaylasına ulaşmışlardır.(Sarıcaova yaylasına yerleşen evciler daha sonra gelen tahtacılarla beraber köy nüfusunu tamamlayamamışlar ve daha sonra akrabaları olan menderes ovasına yerleşen diğer evcileri köye davet etmişlerdir.) Bir kısmı ise Karıncalı dağın eteklerine yerleşmişlerdir. O zamanın hükümetinden aşiret ağası 900 altına karapınar-yamalak-pamukören üçgenini satın almış ve doksan çadır bu alana yerleşmişlerdir. Ve burada bulunan geygel alevileri ile ilişki içinde bulunmuşlardır.Daha sonra evciler yörüklere yurtlarını satarak sarıcaova yaylasına göç etmişlerdir. Sarıcaova yaylasına kaç çadır geldikleri hakkında bilgi bulunmamaktadır. Ancak bazı bilgiler evcilerin çorumdan geygeller ile geldiğinide göstermektedir. Geygeller ise Amasya, Tokat, Çorumdan gelmişlerdir. Evci aşireti sarıcaova yaylasına yerleştikten sonra BAlıkkesir,Manisa,İzmir üzerinden yanyatır ocağına mensup olan ve büyük ihtimal çaylak aşiretinden olan yanyatır tahtacıları yirmi hane sarıcaova yaylasına gelmişlerdir. Gülden mehmet ve oğullarından alınan bilgilere göre tahtacı aşiretinin bir kolu yirmi hane Kaz dağının denize bakan çamaçlarından gelmişlerdir. Köyde bulunan tahtacı aşiretinin hacı emirli ocağına mensup olan sülaleler ise Aydın kızılcapınardan gelmişlerdir. Burayada Adanadan gelmişlerdir. Sarıcaova köyü bu şekilde iki boy ve üç aşiretten kurulmuştur. Evci alevileri geygellerle evlensede geygellerin köyde aşireti bulunmamaktadır. Türkmen ve alevi olan tahtacı ve evciler köy kurmuşlardır ancak ilk zamanlarda aralarında birlik sağlayamamışlardır.üç aşiretinde kısaca özelliklerine bakarsak bunu daha kolay anlayabiliriz.

Evciler:Evci türkmen aşireti şah ibrahim veli ocağına talip olup dedeleri(mürşitleri) malatya hekimhan mezirmeden gelmiştir.Ve evciler alevi kızılbaştırlar. çorum ve denizlide bulunan evcilerle olan en önemli ortak özellikleri ise alevide olsa dışardan kız alıp vermemeleridir. Bu yüzden tahtacı türkmenleri ile çekişme içinde olmuşlardır. Aynı köyde bulunmaları iki gurubunda alevi olması ve evcilerin kız alıp vermemesi aralarını açmıştır.Oniki gün oruç tutarlar ve orucu akşam bozarlar.karıncalı sülalesi,erzeneler,kırgızismailler,sepetçiler...bu aşiretin sülaleleridir.

TAhtacılar/yanyatırlılar:Bu aşiret yanyatır ocağına talib olup dedeleri(mürşitleri) İzmir narlıdereden gelmiştir.Kızılbaştan çok bektaşilerdir.erkan ve sürekleri bektaşiliğe uymaktadır.oruca evcilerden iki gün önce başlarlar ve oniki gün tutarlar.onikinci gün öğleye doğru orucu bozarlar.karacalılar,çavuşlar..bu aşiretin sülaleleridir.

Tahtacılar/hacıemirliler:Bu aşiret hacıemirli ocağına talib olup dedeleri(mürşitleri) Aydın kızılcapınar köyünden gelmektedir.Ve erkan olarak bektaşiliğe uymaktadırlar.Onbir gün oruç tutarlar ve onbirinci gün orucu bozarlar.Altilılar, basmalılar, sökeliler...bu aşiretin sülaleleridir.

Görüldüğü gibi kültürden konuşmaya giyinişe kadar ayrı olan bu aşiretler üç cem evinde toplanmışlardır.YAnyatırlılar küccük amadın evinde, hacıemirliler şairmen ananın evinde, evciler ise baba çakırın evinde cem olmuşlardır.tahtacılar kendi içinde evcilerde kendi içinde evlenmişlerdir.

Günümzde ise bu sorun aşılmış ve köy içinde bütün aşiretler birbirine karışmıştır geçmişteki ayrılıkların ufak bir uzantısı devam etsede genç kuşak bu sorunları aşmıştır.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya

Aydın iline 100 km, Kuyucak ilçesine 40 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 877
1997 519


Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır. Köyün nüfusu günümüzde 300 kişidir. Bunun bir kısmı emeklidir.bir kısmı yaşlı nüfüsa aittir. Geriye kalan genç nufus ise tarım ve hayvancılıkla uğraşmaktadırlar. Tarımda tüketim için çalışmaktalar. Hayvancılıkta ise elde edilen sütlerden gelir sağlamak üzere çalışılmaktadır.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net
Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz