Sarıçukur Köyü Merkez Kahramanmaraş

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Merkez Sarıçukur Köyü Bilgileri - Sarıçukur Köyü Hakkında - Sarıçukur Köyü Tanıtımı - Sarıçukur Köyü ResimleriSarıçukur,Kahramanmaraş Merkez ilçesine bağlı bir köyüdür.

İlçe: MERKEZ

İl:KAHRAMANMARAŞ

İle Uzaklığı:13 km

İlçeye Uzaklığı:0 km

Rakım: m

Nüfus:

2000:731
1997:574

Tarihi

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi: Düğünler görücü usulüyle yapılır ve erkeklerle kadınlar ayrı ayrı eğlenirler.Düğünlerde "sin sin" oynanır ve "köroğlu oyunu" sergilenir;bazan da güreş yapılır.Ramazan bayramında "kömbe" ya da "çörek" denilen bir tür pasta yapılarak misafire ikram edilir.Bağcılığın getirdiği pekmez, sucuk, pestil, kırma, ve pastık gibi şıralı yiyecekler yapılır ve kış mevsiminde vücut bunlarla ısıtılır.Cenazelerde akşam yemek ikramı yapılır. Dini bayramlarda, bayram namazlarından sonra topluca mezarlık ziyareti yapılır ve orada Kur'an okunduktan sonra bayramlaşma töreni yapılır. Tarhana olmadan zahira tamamlandı sayılmaz.

İçli köfte, ekşili çorba, Döğme katıklısı, Tarhana kavurması, T.kızartması, T.çorbası ve tirşik çorbası başlıca yemekleridir.

Coğrafya

Kahramanmaraş merkezine 13 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Köy Muhtarı: Bilgi yok.

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net

Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz