Sarıdarı Köyü Posof Ardahan

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Posof Sarıdarı Köyü Bilgileri - Sarıdarı Köyü Hakkında - Sarıdarı Köyü Tanıtımı - Sarıdarı Köyü ResimleriSarıdarı ,Ardahan'ın Posof ilçesine bağlı bir köyüdür.

İlçe: POSOF

İl: ARDAHAN

İle Uzaklığı:93 km

İlçeye Uzaklığı:12km

Rakım: 1335 m

Nüfus:

2000:61
1997:28

Tarihi

Köyde bulunan mevcut tarihi kalıntılar,köyün eski bir yerleşim yeri olduğunu kanıtlamaktadır.Ancak, bugünkü köyü teşkil eden halk 1800'lü yıllarda Gürcistan'ın Ahıska şehri ve Acaristan bölgesinden,bir sülalede Posof'a bağlı Gönülaçan köyünden gelerek köyü kurmuşlar.

Köyden Yetişmiş Önemli Simalar

* Refik BULUT: Zonguldak İl Müftüsü
* Nahit YLMAZ: Posof İlçe Tarım Müdürü
* Yard.Doç.Dr.Latif Öztürk: Kırıkkale Üniversitesi Öğretim Üyesi
* Fuat ALTUNBULAK: Bursa Akare Dershanesi Müdürü
* Nihat ALTUNBULAK: Kurmay Binbaşı
* E.Turgut TEKİN: Söke Gerçek Gazetesi Köşe Yazarı
* Çiğdem TAŞ: Fransa/Bordeaux - Lormont Belediyesi Belediye Encümeni
* Salih TAŞ: İnegöl Hakimi
* M.Burak YILDIZGEBZE/ESKİHİSAR MUCİZE ÖZEL EĞİTİM MERKEZİ SAHİBİ VE MÜDÜRÜ

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya

Ardahan iline 93 km,Posof ilçesine 12 km uzaklıktadır.Kodiyan Platosu’nun Posof Çayı ile birleştiği eteklerde kurulmuştur.Posof Çayı ile Gırma Çayı’nın kavuştuğu yerde meyve bahçeleri, köyün güneyinde de ladin fidanlığı vardır.Eskiden tütün ekimi yapılan köyde her türlü meyva ve sebze yetişir.Yaylası Gırma Dağı eteklerindedir.Köy;Pala Mah.,Armutveren, Kumlukoz,Binbaşıeminbey ve Puma Mah. köyleri ile Gürcistan’a komşudur.Köyün kuzeyinde Ayaz Göl vardır.Ayrıca kendi kaynağından beslenen Seferin Gölü otlu ve kamışlı bir göldür.Bu göl yaban ördeği üreme alanıdır.Bu göller haricinde birkaç göl daha vardır.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Posof'un en çok göç veren köyüdür.Şuan köyde sadece 4 hane kalmıştır.Bu 4 haneden 1'ide köye Avrupa'dan köye geri dönen biridir. Köyden göçenler çoğunlukla Bursa'nın İnegöl ilçesinde ikamet etmekte olup yaklaşık sadece orda 90 hnane bulunmaktadır. Avrupa'da ise Fransa'da ikamet eden 60 hane kadar Tepesümde'li vardır.

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net


Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz