Sarıkadı Köyü Hakkında Bilgi Kangal Sivas

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Kangal Sarıkadı Köyü - Sarıkadı Köyü Hakkında - Sarıkadı Köyü Tanıtımı - Sarıkadı Köyü Resimleri
İlçe: KANGAL

İl: SİVAS


Köy Muhtarı: AHMET KOÇAK


Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 4776426

Demografik Bilgiler:

Nüfusu: 2000 71

İle Uzaklığı: 117 km

İlçeye Uzaklığı: 26 km

Rakım: 1520 m


TARİHİ:

Sarıkadı köyü hakkında elimizde yazılı bir belge olmamakla birlikte 300 yılı aşkın bir geçmişe sahip olduğu bilinmektedir. Büyüklerimizden derlediğimiz bilgilere göre bir dönem başka bir medeniyete yerleşim alanı olmuştur, bu düşünceyi destekleyen unsurların varlığı düşünürlerse bu tezin varlığını kabul etmek gerekir. Cumhuriyetten önce bir dönem Kadılık (Kaymakamlık) ve adını da buradan aldığı rivayet edilmektedir. Sarıkadı; köyü iki etnik kökenden (Alevi-Sünni) insanları yüzyıllardır bir arada barındıran, dostça kardeşçe ilişkilerini günümüze taşıyan ve geleceğe taşıyacak olan güzel bir Anadolu mozaiğidir.

Sarıkadı köyünü oluşturan aileler çeşitli yörelerden çeşitli zamanlarda gelip köye yerleşmişlerdir. Edinilen bilgilere göre (Drejanlar) Samıkıran, Şahin, Yıldırım, Koçak, Çiftkıran, Coşkun, Bulut ve İnce soyadını taşıyan aileler Yamadağı-Malatya yöresinden (Koçgiriler) Polat ailesi Karabel, Doğan ailesi Malatya, Aydın, Kamil, Demir, Demirci, Bayer, Kolik, Seyhan ve Dal aileleri Zara'dan, Bayar ailesi Hafik'ten, Poyraz, Sarıkaya, Karabulut ve Arslan aileleri imranlının çeşitli bölgelerinden gelip yerleşerek günümüz Sarıkadı köyünü oluşturmaktadır.

İKLİMİ:

Köyümüz tipik karasal iklim gibi kışları oldukça soğuk ve sert, yazları sıcak ve kurak geçer. Kıraç bir arazi yapısı olduğundan verimli olduğu söylenemez. Buğday, arpa, yulaf, nohut, mercimek başlıca tarım ürünleridir. Az sayıda hayvancılık ve arıcılık yapılmaktadır.

COĞRAFYA:

Sarıkadı köyü; Sivas ili Kangal ilçesi Çetinkaya nahiyesine bağlıdır. Sivas'a 100 km, Kangal'a 20 km Çetinkaya'ya 7 km uzaklıktadır. Köyümüz batısında Gürükbekir, doğusunda Sacayağı, Kuzeyinde Taşlık ve Kapçıl, güneyinde Maksutlu köyleri ile sınır komşusudur. Anadolu'nun bir çok yöresinde olduğu gibi köyümüzde çok göç vermiştir.Göç edenler genellikle metropol kentlerde yaşamaktadır.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.