Sarıkamış Köyü Merkez Elazığ

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Sarıkamış Köyü Merkez - Sarıkamış Köyü Hakkında - Sarıkamış Köyü Tanıtımı -Sarıkamış Köyü Resimleri
Köy Muhtarı: Bilgi Yok
Muhtarlık Erişim Bilgileri: Bilgi Yok


Elazığ
Bilgiler
Nüfus 400 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 23000
Alan Kodu 0424
Yönetim
Coğrafi Bölge Doğu Anadolu Bölgesi
İl Elazığ
İlçe Merkez
Web Sitesi

Sarıkamış, Elazığ ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köy 16. yüzyıl harput tahrir ve tapu kayıtlarında Musul Telafer yöresinden göçebe olarak gelen 'BAYAT' aşiretinden insanların devlet-i osmani tarafından iskan edildiği yazılmaktadır.köy stratejik bir noktada Maden hududunda kurulmuş bit Türkmen köyüdür.400 yıllık geçmişi olan Elazığ Harput Türkmen kültürünü yaşatan güzide köylerden birisidir.Özellikle Musul,Kerkük,Urfa,Halep,Şam,Rakka,Antep yörelerinin Türkmen aşiretleri Ermeni köylerinde Elazığda iskana tabi tutularak yöre Türkleştirilip İslamlaştırılmak istenmiştir.M.Sait ÖZTÜRK.FIRAT ÜNİVERSİTESİ TARİH BÖLÜMÜ..

köy çok güzel bir manzaraya sahiptir.zengin toprakları vardır.birlik beraberlik vardır.KÖY halkı birbirine çok bağlıdır.HÜSEYİN TEKİNOĞLU
Coğrafya

Köy Elazığ merkezine 63 km uzaklıktadır. Köyün Maden ve Palu ilçelerine karayolu bağlantısı çalışmaları devam etmektedir. Ayrıca köyün kaynak suyu olmasından dolay çok verimli tarım arazisi vardır.
İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 848
2000 394
1997 524
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyde Narenciye hariç tüm yöresel sebze ve meyve çeşitleri yetişmektedir. Sebzelerde domates, biber, patlıcan ve salatalık başta gelmektedir. son yıllarda pancar ekiminden vaz geçilmek üzeredir
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Mehmet Ali Ersöz 2008-Mehmet Ali ERSÖZ
1999 -cemal şen
1994 - Cemal Şen
1989 - Cemal Şen
1984 - Cemal Şen

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol STABİLİZE olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


Kaynak:Vikipedi Özgür Ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net
Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz