Sarıkaya Köyü Erdemli Mersin

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Erdemli Sarıkaya Köyü - Sarıkaya Köyü Hakkında - Sarıkaya Köyü Tanıtımı - Sarıkaya Köyü Resimleri
Köy Muhtarı ve tel : Bilgi yok

Sarıkaya, Mersin ilinin Erdemli ilçesinin bir köyüdür. Rakımı 1300 metre olan köyün, Erdemli'ye uzaklığı 31 Km.'dir. Yenimahalle, Sağlık, Uzunkuyu, Tavşantepe, Kadılı, Babakovdu olmak altı mahalleden oluşmuştur.

Tarihi

Kuruluş tarini bilinemeyen Sarıkaya köyünü, 1700'lü yıllarda Karaman yöresinden gelen Yörüklerin kurduğu rivayet edilmektedir. Karaman dolaylarından gelen Yörükler önce Yanıkköy denilen yere( Tozlu köyünün üst kısımları) iskan edilir. Bu aileler Mersin tarafından bu yörelere gelen Yörüklerle anlaşamazlar ve aralarında husumet çıkar. Mersin'den gelen Yörüklerin oba beyinin kardeşini öldürmesiyle kavga başlar. Bunlar da Mersin Yörükleriyle kavga ederler, ölümler olur. Bu sefer Mersin Yörükleri köyü yakar. Yanıkköyü adı bu olaydan gelmektedir. Köylüler, Yanıkköyü terkederek iki kısım halinde bir kısmı Kızılgeçit Yörüklerinin beyine sığınmışlar diğer kısmı ise Efrenk (Aslanköy)beyliğine sığınmışlardır..Kızılgeçik beyliğine sığınanları Sarıkaya denen bölgeye yerleştirmiştir. Sarıcakaya adı bugün Sarıkaya adına dönüşmüştür. osmanlı zamanındada köy iken Cumhuriyetin ilanı ile birlikte tekrar köy statüsüne alınmıştır. Erdemli halkının en büyük yaylalarından olan köy, yazın çok kalabalık huzur dolu yerlerden biridir. Köyün yerlileri genellikle hayvancılıkla, yaylaya çıkanların bir kısmı da yayla sebzeciliği ile uğraşırlar. Köy, Çanakkale, Sarıkamış, İstiklal savaşlarında çokca şehit veren köylerimizden biridir. Çevresi ardıç, meşe, sedir ağaçlarından oluşan ormanlarla kaplıdır. Sarıkaya köyünün girişinde yer alan Kargagediği dünyanın en zengin ve en yaşlı sedir ormanına sahiptir. Limonlu, Kocahasanlı, Tömük ve Erdemli halkının yayla olarak kullandığı köyün çevresinde kurt, yaban domuzu, tavşan, sincap gibi hayvanlara sıkça rastlanılır. Çevresinde kuşların çokluğu ile dikkati çekmektedir. Yaz mevsiminde köyler arası futbol turnuvalarına ev sahipliği yapacak kadar geniş bir futbol sahası vardır. Köyde Roma ve Bizanslılar'dan kalma sarnıç ve kuyular halen kullanılmaktadır.

Tarihi eserler

Çürücek, Fakı köyü, Ömerinköyü ve Kalecik mevkiilerinde Roma ve Bizanslılar'dan kalma mezarlara, sinlere, lahitlere, sarnıçlara, kuyulara ve mağaralara rastlanır. Ömerinköyü civarındaki kilise harabeleri artık yok olmaya yüz tutmuştur.

İklim

Köyde karasal iklim hakimdir. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar soğuk ve sert geçmektedir. Geceleri serin geçer.

Nüfus

2000 yılı nüfus sayımına göre köyün nüfusu 1573'tür. Yayla köyü olduğu için yazlık nüfus 5000 civarında olmaktadır. Köy, 950 haneden oluşmuştur.

Ekonomi

Köy, çiftçilik ve hayvancılıkla geçimini sağlamaktadır. Yetiştirdiği ürünler; Elma, şeftali ve kiraz en çok yetiştirilen ürünlerdendir. Bunların yanı sıra ceviz, armut, ayva, buğday, arpa, nohut, domates ve salatalık yetiştirilen diğer ürünlerdir. Yaz sebzeciliği köy ekonomisine katkı sağlayan sektörlerden biridir. Seracılık gelişme yolundadır. Halkın geçim kaynaklarından biri de hayvancılıktır. Küçükbaş ve büyükbaş hayvan besiciliği gelişmiştir. Köyden on aileye Kaymakamlık tarafından Sosyal Riskleri Azaltma Projeleri kapsamında ikişer dönümlük arazilere dikilmek üzere iki bin kök bodur elma ağacı dağıtılmıştır. Bugün bu sayı beşbin civarına yükselmiştir.

Altyapı
Köyde hem içme suyu hem de sulama suyu vardır. Suyun bir kısmı köydeki sondaj kuyularından temin edilmektedir. Köyde bir tane cami vardır.


Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz