Sarıkaya Köyü Hakkında Bilgi Koyulhisar Sivas

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Koyulhisar Sarıkaya Köyü - Sarıkaya Köyü Hakkında - Sarıkaya Köyü Tanıtımı - Sarıkaya Köyü Resimleri
İlçe: KOYULHİSAR

İl: SİVAS

Köy Muhtarı: CENGİZ AKPINAR

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 0-346-352 13 01

Cep Telefonu: 0(536)217 73 37


Demografik Bilgiler:

Nüfusu:2000- 180

İle Uzaklığı: 190 km

İlçeye Uzaklığı: 15 km

Rakım: 900 m


Tarihi

Halkının önemli bir bölümünü Selçuklu döneminde yöreye yerleşen Türkmenler oluşturur.

Kültür

Koyulhisar ilçesine bağlı olan Sarıkaya Köyü tam bir Türk yurdudur.Eski gelenekler hiç bozulmadan günümüze kadar gelebilmiştir.Ben bu güzel köyde öğretmenlik yaptım.(Şaban KADIOĞLU)Çok güzel halk dansları oynanır.Düğünler büyük coşkuyla davul ve zurna eşliğinde yapılır.Yapılacak düğünlere komşu köylerde davet edilir.Genellikle akşamları yapılan düğünler üç gün sürer.Davetliler düğün alanına davul zurna eşliğinde getirilir.Dışarıdan gelen konuklar köyün girişinde yine davul zurnayla karşılanır ve düğün merasiminin yapıldığı yere getirilir.Dikkatimi çeken başka bir durumda şu olmuştur.Dini bayramlarda köy gruplara ayrılır.Bayram namazı kılındıktan sonra her grup bir büyüğün evinde toplanır.Bayramlaşma yapıldıktan sonra kahvaltı yapılır.Ardından gruplar birbirlerini ziyaret ederler.Burada halk kültürü tam manasıyla yaşanır.Köyün meşhur türkcüsü merhum İsmail KAYNAR'dır.Halk danslarında kadın ve erkek oyunları farklıdır Kadınlar daha çok karşılıklı oynarlar ve söyledikleri türkü üzerine figürler geliştirmişlerdir.Yani herhangi bir entrüman olmadan hem söyler hem de oynarlar.Erkekler oyunlarını harmanda oynarlar.


İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.Yalnız karasal iklim yaşanmakla birlikte geçiş iklimi özellikleri görülmektedir.Ilıman Karadaniz iklimi ile Karasal iklim arasında bir geçiş iklim hüküm sürmektedir.Bu yüzden bitki örtüsü gürdür.Sebze ve meyvecilik oldukça gelişmiştir.Sivas ilinin en güzel domatesi burada yetiştirilir.Ayrıca biber,patlıcan,fasulye,salatalık yetiştirilir.Elma,armut,kiraz,vişne,kızılcık,erik gibi meyveler de bolca yetiştirilir.Yağmurlar genellikle bahar mevsimlerinde görülmekte birlikte daha çok ilkbahar ve kış mevsimlerinde yağmaktadır.Ocak ve şubat ayları dışında aşırı soğuklar görülmez.(Şaban KADIOĞLU)


Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Ayrıca kerestelik ağaç yetiştiriciliği ekonomiye önemli katkı sağlamaktadır.Çok verimli olan topraklarının büyük bir kısmı ekilmemektedir.Bu büyük bir ekonomik kayıptır.İnsanların çoğu geçimini daha kolay sağladıkları büyük şehirlere göç etmişlerdir.


Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalttır. elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.