Sarımsaklı Köyü Hakkında Bilgi Melikgazi Kayseri

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Melikgazi Sarımsaklı Köyü - Sarımsaklı Köyü Hakkında - vTanıtımı - Sarımsaklı Köyü Resimleri
İlçe: MELİKGAZİ

İl: KAYSERİ


Köy Muhtarı: MEHMET YAZLIK


Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon:
0 352 222 32 76

Demografik Bilgiler:

Nüfusu:
2000
249

1997
441


İle Uzaklığı:
28 km

İlçeye Uzaklığı:
28 km

Rakım:
1170 m


Tarihi

"Köyümüzün ismi; Yöremize Atalarımız, Selçuklu döneminde gelmiş ve Osmanlı kayıtlarında Sarımsaklı adıyla anılan bir Yörük topluluğu olarak isimlendirilmiştir.

Köyümüz yerleşim alanı olarak arazisinin çogunlugunun Turan Belediyesi, Ağırnas Belediyesi, Karakaya Belediyesi olmak üzere tarım alanı olarak kullanılmakta iken, bağ evi olarak bir kaç Aile 1950'li yıllarda yerleşmiş daha sonraları 1962 Baraj inşaatının yapılmaya başlaması ile hızla Turan Belediyesi ve Karakaya Belediyesi halkından göç alarak büyümüş ve Sarımsaklı köyü sıfatını kazanmıştır. "


Coğrafya

Sarımsaklı Köyü Kayseri İl'i Merkez İlçe Melikgazi Belediyesine bağlı olup, Kayserinin kuzey-dogusuda, Kayseri - Sivas karayolu üzerinde Kayseri il merkezine 28 km uzaklıkta bulunmaktadır.

Ulaşım:

Köyümüze Kayseri Belediyesine ait Belediye Otobüsü sabah, ögle ve akşam olmak üzere yolcu taşımaktadır.

Köy Sivas yolu üzerinde bulundugundan bu istikametteki Belediye ve Köy Otobüsleride Yolcu getirip götürmektedir. ayrıca, köyümüzde Tren İstasyonuda bulunmaktadır.

İklimi:

Kışları soğuk ve yağışlı, yazları sıcak ve kuraktır.

Bitki Örtüsü:

Köy arazisinde Sarımsaklı barajı bulundugundan ekim alanları ve bahçeleri dışında, baraj kenarında ve köyümüz ortasından geçen Sarımsaklı Çayı kenarında mesire alanlarımız bulunmaktadır. doğa güzelliği, mesire yerleri, bağ ve bahçeleri ile gezilip görülmeye değer bir köydür...

Sarımsaklı Barajı:

Sarımsaklı Barajı, Sarımsaklı Çayı üzerinde, sulama amacı ile 1962 - 1968 yılları arasında inşa edilmiş bir barajdır.

Toprak gövde dolgu tipi olan barajın gövde hacmi 1582000 m3, akarsu yatağından yüksekliği 40.00 m, normal su kotunda göl hacmi 31.90 hm3, normal su kotunda göl alanı 2.44 km2'dir. 6400 hektarlık bir alana sulama hizmeti vermektedir.


Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - Mehmet Yazlık
2004 - Mehmet Yazlık


Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ve kullanılmakta dır . Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekeside vardır

Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.