Sarıpınar Köyü Hakkında Bilgi Kangal Sivas

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Kangal Sarıpınar Köyü - Sarıpınar Köyü Hakkında - Sarıpınar Köyü Tanıtımı - Sarıpınar Köyü Resimleri
İlçe: KANGAL

İl: SİVAS


Köy Muhtarı: CEMAL YILDIRIM

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 4651105

Demografik Bilgiler:

Nüfusu: 2000- 297

İle Uzaklığı: 115 km

İlçeye Uzaklığı: 20 km

Rakım: 1680 m


Tarihi

Köyün adı köye ilk gelen bico isimli kişinin alacahan ağalarından bir at ve bir yer isterken kullanmış oduğu 'ben ağamdan bir tane at bir de sarı çiçekli pınarın olduğu mevkii'den yer isterim diye kullanmış olduğu sözden dolayı sarıpınar köyü kalmıştır denmektedir.

Kültür

Köyün en ünlü yemeği kendine has içli köftesidir. Bu köftenin yapılmasında kullanılan köye has yabani bir kekik türü olan "anuk" kullanılır. Düğünlerinde baş yemek içli köftedir. Ayrıca üzümlü adı verilen ana malzemesini şeker, kuru çekirdekli iri üzüm ve kemikli etin oluşturduğu bir çeşit sıcak yemek düğünlerinde ikram edilir.Hele kömbesi iki ekmek sacı arasında pişirilir hamur önce yufkalar halinde açıllır açılan yufkaların arasına isteğe göre patates, pacar yeşilliği ,iç yağ ile kavrulan iç ile hazırlanır ve ikram edeilir Birde buğdaydan yapılan kavurga

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak 5. sınıfa kadar öğrenci okutulmaktadır, 6,7,8 sınıflar kangal da devam etmektedir. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyonu vardır Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır ama hizmetli çalısanı yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol stabilze olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Koparatif var.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.