Sarısıvat Köyü Biga Çanakkale

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Biga Sarısıvat Köyü Bilgileri -Sarısıvat Köyü Hakkında - Sarısıvat Köyü Tanıtımı - SarısıvatKöyü ResimleriSarısıvat, Çanakkale Biga ilçesine bağlı bir köyüdür.

İlçe: BİGA

İl:ÇANAKKALE

İle Uzaklığı:0 km

İlçeye Uzaklığı:10 km

Rakım:350 m

Nüfus:

2000:231
1997:0

TarihiKültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya

Çanakkale iline ? km, Biga ilçesine 10 km uzaklıktadır.Çanakkale İli Biga İlçesine Bağlı Sarısıvat Köyü 40o 10' 0'' north, 27o 10' 0' koordinatlarındadır. Köyün yerleşim yerinin

deniz Seviyesinden yüksekliği 367 metredir.

İklim

Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.Yazları Sıcak kışları yağışlıdır.

Nüfus

En son nüfus sayımı 2000 yılında yapılmıştır.Bu nüfus sayımına göre göre Sarısıvat'ın nüfusu 279'dur.Bu nüfusun 131'i erkek, 148'i Kadındır.15.07Ç2007 tarihi itibariyle köyün nüfusu 246'dır.

Köyden diğer yerleşim birimlerine göç olmasaydı. Sarısıvat'ın bugün nüfusu 1250 civarında olacaktı. Göç daha Çok İstanbul'a olmuştur. İstanbulda 154 hanede 506 kişi Sarısıvat'lı yaşamaktadır. İstanbul'da yaşanların % 85'i yaz tatilini Sarısıvat'ta geçirmektedir. Yazın Köyde yaşanların nüfusu 800-civarında olmaktadır.

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Sarısıvat Köyünün arazisi yaklaşık 5000 dekardır. Bu arazinin yarısı orman alanı, yarısı ise işlenebilir arazi ve çayır mera alanıdır.Meyvelik alan yok gibidir.Daha çok hububat yetiştirilmektedir. Köyde 25 adet traktör bulunmaktadır.Hayvancılık ileri düzeydedir. Köyde 500 büyükbaş hayvan bulunmaktadır. Köyde günde ortalama 3 ton süt üretilmektedir. Üretilen Sütler Kooperatif vasıtasıyla pazarlanmaktadır.Köyde 70 civarında kişi emeklidir.Her haftanın Salı günü köyde pazar kurulmaktadır. Kurulan pazarda satılan ürünler köylülerin tüm ihtiyaçlarını karşılayacak şekildedir. Halen köyde bulunan 3 adet kahvehane açık olup , Emeklilerimize hizmet vermektedir.Hasat çoğunlukla Biçer döverlerle yapılmaktadır.Arazinin yapısı nedeniyle Biçerdöver giremeyen arazilerdeki hasat için diğer köylerden işçi temin edilmektedir.Sebze ve Meyve ticari amaç için değil ev ihtiyacı olarak yetiştirilmektedir.Doğal Mantarları ve sütü meşhurdur. Sütlerinin kaliteli olması nedeniyle tüm mandıracılar tarafından tercih edilmektedir.Köyde 3kahve, 3 market1 Değirmen hizmet vermektedir. Piyasada çok miktarda peynir ustası, aşçı, Ayakkabı ustası çalışmaktadır. Ahşap tarım aletleri imalatı ile ilgili 2 sanatkarımız vardır.

Köye elektrik 15.09.1972 tarihinde tarihinde gelmiştir.Süt sağımı süt sağım makinaları ile yapılmaktadır.Hayvancılık ile uğraşan ailelerin %30'unda jeneratör vardır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Köy Muhtarı: :HÜSEYİN YAŞAR

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 0 286 336 74 88
Cep Telefonu: 0 537 863 84 01

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net

Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
 

Son düzenleyen: Moderatör: