Sarıyar Köyü Hakkında Bilgi Şenkaya Erzurum

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Erzurum İli Köyleri -Sarıyar Köyü Şenkaya- Sarıyar Köyü Hakkında Bilgiler - Sarıyar Köyü Resimleri
Erzurum
Bilgiler
Nüfus 226 (2000)
Rakım 1326m metre
Koordinatlar
Posta Kodu 25370
Alan Kodu 0442 876
Yönetim
Coğrafi Bölge Doğu Anadolu Bölgesi
İl Erzurum
İlçe Şenkaya

Sarıyar, Erzurum ilinin Şenkaya ilçesine bağlı bir köydür.


Tarihi
Köyün asıl yerleşim yeri şimdikinden yaklaşık 3 km üst tarafta olup ormanlık alanda olması,hayvancılıkı açısından zorlukların olması nedeniyle şimdiki yerine 1900 lü yılların başında kurulmuştur.Eski adı cakkos tur. Burada yaşamakta olan 6. kuşağın büyükleri köyü asıl kurucularından satınalarak yerleşmiştir.

Kültür
Köyümüzde düğünlerde yapılan oyunları gelenek olarak devam etmekte iken, televizyonların ve düğün salonlarının kullanılması ile bu geleneklerimizde kalkmıştır. Köyümüzün menşur bir yemek çeşidi yoktur. Ama; eskiden yapılan yemek çeşitleri sulu börek,hingel, mantı,kete,kuymak,haşıl, Kelecoş ve herle çorbasıdır.gelecekte türkiyede söz sahibi ve devlet yönetiminde adamlarımız olacaktır.okuma bakımında türkiyede hemen hemen birinci sırayı alır.

köyümüz gençlerinde anadolu lisesi, fen lisesi, anadolu öğretmen lisesi, ODTÜ üniversitesi,9 eylül üniversitesi, istanbul üniversitesi... vs vs bir çok eğitim kurumunda öğrencilerimiz vardır...BU da köyümüzün okumaya ne kadar değer verdiğini göstermektedir.
Coğrafya

Erzurum iline 155 km, Şenkaya ilçesine 32 km uzaklıktadır.fakat oltu ilçesine 25 km olmasından dolyı köyün oltu bağlantısı daha çoktur. köy kurulum yönünden kurulduğu tepenin güney eteğinde bulunması ile bulunduğu çevereye göre sıcaktır
İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisinde olmakla beraber karadeniz ikliminin etkileri de görülmektedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 184
2000 226
1997 341


Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 -ASİM YEŞİLYURT
2004 -Alaattin YEŞİLYURT
1999 - Müşür YEŞİLYURT
1994 - Mecit YEŞİLYURT
1989 - Binali YEŞİLYURT
((1984)) -Müşür YEŞİLYURT


baş ve değişmeyen bekçimiz AKO gurur kaynağımız
Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi olmasına karşın kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol stabilize olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. KÖY HAKKINDA BUKADAR BİLGİ VERMENİZ ÇOK GÜZEL teşekkür ederim. fakat bir eleştiride bulunacağım köyümüzün neden fotoğrafı yok abıler ya oltu da olanlar bı foto verınde uzaktakıler hasret gıdersın teskr
Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net

Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.