Sarıyazı Köyü Hakkında Bilgi Niksar Tokat

DeMSaL

Özel Üye
#1

Sarıyazı Köyü Hakkında Bilgi Niksar Tokat konusu hakkında yazılan mesajlar

Sponsorlu Bağlantılar
sarıyazı köyü bilgileri - sarıyazı köyü resimleri - sarıyazı köyü tanıtımSarıyazı, Tokat ilinin Niksar ilçesine bağlı bir köydür.


köy iki mahalleden oluşmaktaolup, bunlar; onan ve yağandır.köy eskiden niksar ovasının iç kısımlarındaydı.fakat köyü su basması sebebiyle biraz daha yüksek bir kesime taşınmıştır. Yağan köyü hala ovalık yerde olup Niksar'a uzaklığı 7 km'dir.


Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.köyümüzün gelenek ve görenekleri tam bir türk adetleridir.düğünlerde milli bayramlarda ve dini bayramlarda ve ramazan ayları büyük bir coşku vardır.köyümüzde hanefi sünni meshebi hüküm sürer. Özellikle Yağan mahallesinde bayramlarda yemekler topluca yenilmektedir. Bu adet öteden beri devam emektedir. Bayram namazından sonra evlerde hazırlanan yemekler birlikte yenmektedir. Bunun öncesinde ise büyükten küçüğe dıralanarak bayramlaşılır. Sırf bu adeti yaşamak için dışarda çalışanlar erkenden köye gelirler.
- Coğrafya==

Tokat iline 56 km, Niksar ilçesine 16 km uzaklıktadır.
İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 274
1997 290
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
kaynak
yerel net
vikipedi özgür ansiklopedi

köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz