Satılık-Patricia McCormick-Çeviren: Aslı Telseren

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Her yıl yaklaşık 12.000 Nepalli kız, aileleri tarafından bilinçli ya da bilinçsiz bir şekilde Hindistan’daki genelevlere seks kölesi olarak satılıyor.
ABD Dışişleri Bakanlığı’nın tahminine göre, dünya çapında her yıl yaklaşık yarım milyon çocuk, seks tacirlerinin mağduru oluyor.

Satılık için yaptığım araştırmalar esnasında, çok sayıda Nepalli kızın uzak köylerden alınarak Kalküta’nın genelevler bölgesine götürüldüğünü öğrendim. Ayrıca, kızları genelevlerden kurtarıp onlara tıbbi destek sağlayan, mesleki eğitimler veren ve onları topluma yeniden kazandırmak için çaba harcayan yardım ekipleriyle de görüşmeler yaptım.

Ama kuşkusuz en dokunaklı ve etkileyici olanları, genelevlerden kurtulan kadınlarla yaptığım görüşmelerdi. Bu genç kadınlar, birçok insanın, “tarif edilemez bir dehşet,” olarak ifade ettiği şeyi yaşıyorlar. Ama bu durumu yüksek bir sesle dile getirerek, oldukça asil ve cesur davranıyorlar.

Bazılarının hikayesi, ülkenin en ücra köylerini kapı kapı gezerek iyi bir iş sözü veren yabancılarla evlerini terk eden kızlara, gerçekte ne olduğunu anlatıyor. Bazıları da, Nepal ve Hindistan sınırda devriye gezen kişilerin, ailesinden ayrı yolculuk eden genç kızları nasıl kaçırıldıklarını anlatıyor. Ve de bazıları da, kendilerini 300 dolar gibi bir paraya satan babaları, ağabeyleri, kocaları ve amcalarıyla mahkemede nasıl yüzleştiklerini.

Bu kitap, bunca acıya göğüs geren bu genç kadınlar onuruna yazılmıştır.

Patricia McCormick
Çeviren: Aslı Telseren
Maya Yayınları
Nisan 2009, 150 Sayfa