Savur Serenli Köyü - Savur Serenli Köyü Hakkında Bilgi

Siraç

Yönetici
Admin
Editör
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Savur Serenli Köyü - Savur Serenli Köyü Hakkında Bilgi

Serenli, Savur

Serenli, Mardin ilinin Savur ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Sonradan adı serenli diye değiştirilen,zamanın da göç etmiş ya da ettirilmiş şexo ailesinin kendi çabalrıyla kurduğu ve düşük yooğunluklu savaş döneminde devlet tarafından boşaltılan,dizi ve filmlere konu ayrıca mekan olan köy.Köye dönüş projesinden sonra birkaç aile imza karşılığı geri dönmüş,tazminatlarını da tam olarak alamamışlardır.tarıhı boyunca hıçbir ağalık baskısına boyun eymeyen ağalığı rededen özgur yaşamışlardır. çevre köylerın hepsının ağalık sıstemı varken sadece dengıza koyunde yoktur. özgurluğu benımseyen bır köy olmuştur.devletın baskısı sonucu koy zorla boşoltıl mıştır. koruculuğu kabul etmeyen dengıza köyu zorunlu goçe tabı tutulmuştur. sakınlerı şimdı izmir mardın mersın vb metropolrede yaşamaktadırlar.

Kültür


Dengiza kültürü kendi geçmişinden çokta bağımsız değildir.Sözsel sanatı oldukça gelişkindir.Herhangi yaşını almış bir dengizalı konuşmasıyla sizi şaşırtabilir.Temelde göçebe birgeçmişi olduğu için zihinsel temelide bu şekilde gelişmiştir.Dağ ile su arasında bir bölgeye konaklamış kendini dağlardan bağımsız kılmamıştır.Nitekim dağa bir çok evladını armağan etmiştir. Ava , sohbete ve kendi klasik eğlencesine oldukça düşkündür.Bu tür hobiler onu sözsel bir dayanak haline getirmiştir.Niteim yakın köyler bundan muzdariptir.

Coğrafya


Mardin iline 55 km, Savur ilçesine 8 km uzaklıktadır.

İklim


Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus


Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 82
1997 -

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. ekonomısı tarım ve hayvancılıktır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.
Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
2004 - Mehmet Yılmaz
1999 -
1994 -
1989 -
1984 -

Altyapı bilgileri


Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
Not: Bilgiler değişmişse sizler bu konu başlığı altında cevap yazarsanız en kısa süre içinde düzeltilecektir.
Ayrıca Serenli Köyü hakkında yazı resim veya yayınlanmasını istediğiniz konuları bu başlık altında cevap olarak yazarsanız size yardımcı oluruz.
Kaynak:Vikipedi, özgür ansiklopedi