Sazköy Köyü Hakkında Bilgi Çaycuma Zonguldak

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Sazköy Köyü - Sazköy Köyü Çaycuma- Sazköy Köyü Hakkında -Sazköy Köyü Resimleri


Zonguldak
Bilgiler
Nüfus 301 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 67900
Alan Kodu 0372
Yönetim
Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
İl Zonguldak
İlçe Çaycuma
Sazköy, Zonguldak ilinin Çaycuma ilçesine bağlı bir köydür.


Tarihi
Tarihi 1800'lü yılların ortalarına dayanmaktadır. köy 1900'lü yılların başlarına kadar bartın'a bağlı iken bundan sonraki yıllarda zonguldağın il olmasıyla buraya bağlanmıştır. Köy sahilinin değişik noktalarına 2. dünya savaşı sonrasında ortaya çıkan rusya tehdinine dayanarak çıkartmada etkili bir savunma yapabilmek adına çok sayıda mevzi yapılmıştır. köyde bulunan en eski yapı olarak bildiğimiz Arapoğlu sülalesine ait tarihi ahşap yapıdır ne yazıkki 2007 yılında sahibi değirmenci ahmet tarafından yıkılmıştır. Köyün halkının çoğu filyos ateş tuğla fabrikası, çaycuma seka fabrikası, TTK ve Almanyada çalışarak emekli olmuşlardır. emekli nufsuda bu yüzden oldukça fazladır. bölgedeki iş olanaklarının geçmişte fazla olması sebebiyle gençler bölgede kalmayı tercih edip ya madende yada alamancı bir eş bulupda gurbete gitmenin hayaliyle burada kalmışlardır. yeni yeni gençler okumaya yönlenmeye başlamış ve köyümüz bu konuda gelecek vaadeder duruma gelmeye başlamıştır. Köy adını ırmağındaki sazlıklardan almıştır. Köy halkının büyük bir bölümü 1999 yılında yapılan istimlak çalışmaları neticesinde köyden ayrılarak filyos ve saltukova beldeleri ile muhtelif yerlere göç etmişlerdin

Kültür
Köyün kendine has gelenek görenekleri göçünde etkisiyle fazla olmamakla birlikte giderek yok olmaktadır. Yemek olarak karalahana sarması, paklalı pırasa ve pirinçli tavuk çorbası meşhurdur..

Coğrafya
Zonguldak iline 67 km, Çaycuma ilçesine 22 km uzaklıktadır. köyün ulaşımı saltukova beldesinden gün içinde belirli saatlerde minibüslerle sağlanmakta bu konuda herhangi bir sıkıntı bulunmamaktadır. minibüs saatlerin öğrenmek isteyenler 0532 6210702 nolu telefon vasıtasıyla Vasfi YILMAZ'dan öğrenebilirler, köy deniz sahiline cok yakın mesafede konuşlanmış durumda olup karadenizde ender rastlanır uzunlukta bir sahile sahip olup yaklaşık olarak 4 km. uzunluğunda bir kumsalı bulunmaktadır, piknik için cok müsait bir alan sahilimizde bulunmakta, yazları deniz kışlarıda av turizmine açıktır, 2008 yılının başlarında görülen kuş gribinden sonra sahil kesimi doğal park olarak değiştirildiğinden av yasaklanmıştır. bölgede amatör balıkçı son yıllarda yaygın olarak gelişmekte ve çevre köyler ve kasabalardan büyük rabet görmektedir. filyos çayından ayrılan gölette kefal ve aynalı sazan balığı bol miktarda bulunmaktadır. Bölgede 1998 yılında meydana gelen sel felaketinden sonra çok sayıda yaban domuzu türemiş olup bu konuda sürek avları yapılır hale gelmiştir. (Bu koduna Kahveci Hayri'den gerekli bilgi alınabilir.) Dikkatli olunmalı ve domuza giderken hayri'ye kesinlikle bira içirilmeleli yoksa inkuma kadar çorba içmeye gitmek zorunda kalınabilir !!!!!

İklim
Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Yazları deniz fazla miktarda poyraz rüzgarı almakta bu yüzden denize girmek zorlaşmaktadır.

Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 301
1997 280

Ekonomi
Köyün ekonomisi genelde emekli maaşlarına dayanmakta olup az miktardada olsa balıkçılık tarım ve hayvancılık yapılmaktadır.

Muhtarlık
Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Cemal Yılmaz
2004 - Cemal Yılmaz
1999 - Cemal Yılmaz
1994 - Cemal Yılmaz
1989 - İsmail YILMAZ
1984 - İsmail YILMAZ
1979 - Murat ÇELİK
Altyapı bilgileri
Köyde, ilköğretim okulu vardır ve 1998 yılına kadarda eğitim vermiştir fakat köyün bu yıldan sonra fazlasıyla göç vermesiyle öğrenci sayısının azalması sonucu taşımalı eğitimin uygulanır hale gelmiştir. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Köyünüze Ait Resim Ve Bilgileri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz