Sazlıca Köyü Merzifon Amasya

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Sazlıca Köyü Merzifon - Sazlıca Köyü Hakkında -Sazlıca Köyü Tanıtımı -Sazlıca Köyü ResimleriBilgiler

Nüfus 169 [1] (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 05300
Alan Kodu 0358
Yönetim
Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
İl Amasya
İlçe Merzifon

Sazlıca, Amasya ilinin Merzifon ilçesine bağlı bir köydür.


Sazlıca, Amasya ilinin Merzifon ilçesine bağlı bir köydür. Eski adı İlemi köyüdür. 1960 Darbesi'nden sonra adı değiştirilmiştir.


Pehlivan ailesi çevresinde bir aile köyü olarak gelişmiştir. Şehir merkezinin güney batısında 5 km mesafededir. Bağları ile meşhurdur. Elektrik, su hizmetleri tamamlanmıştır. Geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Ağırlıklı olarak buğday ve pancar ekimi yapılmaktadır. Bir adet camisi bulunmaktadır. Mevcut ilkokulu 8 yıllık temel eğitime geçiş sebebiyle kapatılmıştır. Tamamen Merzifon Ovası üzerindedir.
Tarihi

Köyün adının kaynağı: Köyün şu aki adı: Sazlıca'dır. Yakın bir zamanda Merzifon'un bir mahallesi olmuştur. Köy, Sazlıca olmadan önce yörede İlemi- Elemi" olarak bilinmekte ve böyle söylenmektedir. İlemi adı: Eski kayıtlarda: İL-EMİN olarak geçer. İl-emin zaman içinde değişerek İlemi- Elemi olmuştur. 1530 tarihli Osmanlı kayıtlarında: İL-EMİN'dir. Köyün adının kaynağı ile ilgili olarak ayrıca Merzifonlu Atufi Hayrettin Hızır'ın oğullarından birinin de İl-emin olduğu rivayet edilmektedir. Bu köy bu zat tarafından kurulmuştur. Yakup ve Hayrettin'in de kardeşi olduğu ileri sürülür. Hayrettin çiftliği 1400-1500'lü yıllarda bölünerek bu üç köy kurulmuştur. Yani İleminin(Sazlıca'nın) 500 yıllık bir tarihi vardır. Araştıran Seyfettin CEYLAN 24.092007 Bu araştırmanın daha detayı köyümüzle ilgili yürüttüğüm TOPRAĞI SÜRDÜKÇE-YAKUP KÖYÜ adlı çalışmamda mevcuttur. Bu çalışmayı ileride kitaplaştırmayı düşünüyorum.

Kültür
Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.
Coğrafya

Amasya iline 49 km, Merzifon ilçesine 3 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 169
1997 191
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık
Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları


2009 - Ferhat Pehlivan

2004 -
1999 -
1994 -
1989 -
1984 -

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır (mahalle olduktan sonra yapılmıştır). PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
Kaynak :Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz