Schwerin Hakkında Bilgi - Almanya

SeLeN

Yönetici
Editör
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Erfurt Hakkında - Erfurt Coğrafyası - Erfurt TarihiSchwerin, Kuzey Almanya'da bir şehirdir. Şehir ayrıca Mecklenburg-Vorpommern eyaletinin de başkentidir. 2007 yılı rakamlarına göre nüfusu 95,855'dir.

Tarih
Schwerin'in çevresi göllerle kaplanmıştır. Bunların en büyüğü 60 km²'lik Schweriner Gölü dür. Gölün çevresine ilk yerleşmeler Obotriteler tarafında 11. yüzyılda başlamıştır. Schwerin ismi bölgenin o zamanlarki adı olan Zuarinden gelmektedir. 1160'ta I. Richard Obotriteleri yendi ve Schwerin'i ele geçirdi. Şehir, daha sonraki genişlemesiyle bölgesel bir güç merkezi haline geldi. Buraya yapılan kale ile önemini yüzyıllar boyunca korudu.
1358'de Schwerin, Mecklenburg Düklüğü'nün bir parçası haline geldi daha sonraları da Dükün malikane şehri oldu. 1500'lerde Schwerin Kalesi'nin yapımı başladı ve dük burada kalmaya başladı. 1621'de Mecklenburg Düklüğü'nün bölünmesiyle, Schwerin Mecklenburg-Schwerin Düklüğü'nün merkezi oldu. 1765-1837 yılları arasında başkent Ludwigslust yapıldı fakat başkentlik Schwerin'e geri verildi.
1918'de, Almanya'daki ihtilalle ülkedeki tüm monarşik yapılar son buldu, Dük tahtan çekildi ve Schwerin Mecklenburg-Vorpommern eyaletinin başkenti oldu.
II. Dünya Savaşı'ndan sonra 2 Mayıs 1945'te Schwerin Amerikan Ordusu tarafından ele geçirildi. ABD daha sonra, 1 Haziran 1945'te şehri İngilizlere verildi. Tam bir ay sonra ise şehir yapılan anlaşmalar çerçevesinde Sovyetler Birliği'ne teslim edildi. Rus bölgesinde kalan Schwerin Doğu Almanya'nın bir parçası haline geldi. Başlangıçta Mecklenburg Eyaleti'nin başkenti olan şehir bölgenin batı tarafının da, Pomerania (Vorpommern), eyalet topraklarına katılımıyla tekrar Mecklenburg-Vorpommern eyaletinin başşehri oldu.
1990'daki birleşmeden sonra eyaletin başkentinin hangi şehir olacağı konusunda tartışmalar başlamış fakat Schwerin, en güçlü rakibi Rostock'a rağmen başkentliğini sürdürmüştür.