Scuba Nedir - Scuba Hakkında Bilgi

SeLeN

Yönetici
Editör
#1
Sponsorlu Bağlantılar
dalgıçlık - aletli dalış - aletli dalış için gerekli malzemeler - dalgıç elbiseleri - su altında hareket sporu

Mavi dünyanın gizemli, rengarenk ve çeşitli canlılarla dolu derinliklerinin gizemini scuba sayesinde aralayabilirsiniz.

Denizin derin mavisiyle kucaklaşıp karaya çıkanlar, scuba’yı (aletli dalışı) dostluğun ve beraberliğin sıcak duygularla yaşandığı, farklı yaşamların ve ortamın görülebildiği bir spor dalı olarak anlatırlar.

Son yıllarda ülkemizde de hayli yaygınlaşan bu spor dalı için birçok scuba merkezleri faaliyete geçmiş bulunuyor. Yaklaşık bir haftalık eğitimden sonra, siz de farklı dünyaları keşfetmenin zevkini tadabilir, dalış için çok da verimli sulara sahip olan ülkemizde birçok güzel koy gezebilirsiniz...


Su altında dalmaya karar vermeden önce, gerekli tüm malzemeleri iyi bilmekte yarar var. Aksi takdirde gereksiz veya eksik malzeme başınıza dert olabilir. Sırasıyla gerekli olan malzemeler;

Sualtı Elbisesi: Dalış için, bahçıvan tulum biçiminde, neopran denilen sıkıştırılmış hava kabarcıklarından oluşan bir tür kumaştan yapılmış sualtı elbisesi kullanılır. Elbisenin bu kumaştan yapılmasının ve dalış sırasında bu elbisenin giyilmesinin nedeni, suyun soğukluğuna ve sualtındaki farklı canlılardan, keskin kaya veya mercanlardan gelebilecek zarara karşı vücudu korumaktır.

Yelek-ceket (BC): Herhangi bir tehlike anında veya dalış öncesi ve sonrasında su yüzeyinde kalmaya, su altında ağırlığı eşitlemeye yarayan bir tür ağırlık dengeleycidir. Genelde bu tür yelek veya ceketler suda her tür hava ve görüş şartlarında görülmeyi sağlayacak canlı frapan renklerde olur.

Patik: Paletin ayrılmaz bir parçası olan patikler mutlaka paletle birlikte alınmalıdır. Patikler, kıyıdan yapılan dalışlarda bozuk yer şekillerine ve kesici deniz yaratıklarına karşı ayağı koruyarak, tam teçhizatla yürümeyi kolaylaştırır ve bunlarla birlikte kullanılan arkası açık paletler de istenildiği yerde palet giyip çıkarma rahatlığını sağlar.

Regulatör: Tüp içindeki yüksek basınçta sıkıştırılmış soluma havasını, bulunulan derinliğe uygun basınçta kullanmayı sağlayan sualtı ekipmanıdır.

Geyc: Regülatöre veya tüp çıkışlarına bağlanarak tüp üstünde depolanmış havayı kontrol etmek amacıyla kullanılır.

Bıçak: Sualtında meydana gelebilecek, takılma, çarpma veya dolaşma gibi tehlikelerden kurtulmak amacını taşıyan, paslanmaz çelikten yapılmış özel ekipmanlardır.

Derinlik saati: Baramotre saatleri ile çalışan bir sualtı geycidir. Suyun derinliğini okumayı sağlamaktadır. Genellikle karanlık sularda görülebilecek şekilde renkli ve fosforlu olanları tercih edilmelir.

Tüp: Sualtında kullanılacak olan soluma havasını, yüksek basınçta depolamayı sağlayan araçtır. Çelik ve alüminyumdan yapılan, ihtiyaca göre 7, 10, 12, 15, 18, 10x2, 12x2, 15x2 gibi hacimlerde tekli ve çiftli modelleri mevcuttur.

Maske: Sualtında çıplak gözle görüntü bulanık olup, net görülemediğinden dolayı net görebilmek için insan gözü ile su arasına bir hava boşluğu koyarak, bir maske yapılmış ve bu zorluk giderilmiştir. Maskenin asıl amacı gözle su arasındaki hava boşluğunu sağlamasıdır. Dalış maskelerinin çeşitli türleri vardır. İki parça camden oluşanlar, tek parça camlı olanlar, kauçuk veya silikon malzemeden yapılmış olanlar gibi. Tercihiniz çift camlı ve silikon olanlar olmalıdır.

Şnorkel: Şnorkel, su yüzeyindeyken, başımız sualtına bakar vaziyette, kafamızı kaldırmadan nefes almamızı sağlayan kıvrık bir borudur. Aletsiz dalışın vazgeçilmez elemanı olan şnorkel, aletli dalışta ise kıyıdan dalış noktasına yüzerken tüpteki havayı kullanmadan nefes almayı sağlar. Maskenin sol tarafına takılmalıdır.

Ağırlık kemeri: Vücudun ve dalış ekipmanlarının yüzerliliğini ortadan kaldırmak için kullanılır. Uzunluğu ve toka sistemi, gerektiğinde kolayca atilabilabilmesine olanak sağlayacak şekilde olmasi gerekir.

Palet: Su içinde normalden daha hızlı hareket edebilmek için paletler geliştirilmiştir. Paletler, arkası kapalı ve arkası açık olarak ikiye ayrılır. Arkası kapalı paletler daha çok serbest dalışlarda kullanılırlar.


alıntı