Secret Cinema Nedir

SeLeN

Yönetici
Editör
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Secret Cinema Nedir - Secret Cinema Hakkında - Secret Cinema 5 AğustosBir sinema kulübü değil, bir sinema deneyimi...

(5 Ağustos 2010) 60.000 kayıtlı üye ve 30.000 Facebook üyesiyle 'Secret Cinema' farklı bir sinema kulübü. Her ay insanları nerede gösterileceği bilinmeyen bir yere götüren Secret Cinema bunu yaparken sinemaseverlere gerçeküstü bir deneyim sunuyor. Fakat tek bir şartı var: Bundan kimseye bahsetmeyin!

Secret Cinema, filmlere gizemi ve heyecanı tekrar kazandırmak isteyen bir oluşum. Nerede ve ne zaman hangi filmi gösterecekleri son anda belirleniyor. Belirlendikten sonra ise macera başlıyor...

En son Londra'da Ridley Scott'ın 1982 yapımı kült filmi Blade Runner (Bıçak Sırtı) filmini gösteren kulüp, sinemaseverleri Londra'daki metro istasyonundan hostes, pilot ve dedektif kıyafetindeki aktörler tarafından karşıladı ve onları otobüslerle bilinmeyen bir yere taşıdı. Hiç kimse nereye gideceğini ve ne seyredeceğini bilmeden sıradışı bir yolculuğa çıktı... Sonunda içinden dumanlar fışkıran hangar gibi bir yere gelen seyirciler kendilerini hurda arabaların, çeşitli iksirler satan çinli kadınların ve yılanların arasında buldu. Evet burası Blade Runner'ın geçtiği yer ve zamandı; China Town, Los Angeles, kasım 2019.

Vee.... Neon ışıklar altında danseden maskeli kızlarla, Çinli kadının elindeki kavanozda canlı beslediği canlı bir akreple, altın sarısı ve siyah bikinisiyle bir kadının omzuna dolanan albino bir piton yılanıyla yüz yüze geldiğiniz ve yanından geçtiğiniz Blade Runner’ın dünyasına hoşgeldiniz.

Bu tür etkinliklerin insanları korsan film indirmekten uzak tutacağını düşünen kulüp organizatörlerinden Fabien Rigall, "Bence insanlar gizemi ve sırları seviyor. Yani bir arkadaşınız size sürpriz yaptığında, size sürpriz bir doğumgünü partisi hazırladığında, o gece hayatınızın en güzel gecesi olur, bu da onun gibi birşey aslında. 6000 kişi bu etkinliğe katılıyor ve hiçbiri ne olduğunu bilmiyor, sadece bize güveniyorlar." diyor.

Tüm bu hazırlıklar filmin başlamasıyla farklı bir boyuta taşınıyor. Filmin nerede başlayıp bittiği ise izleyenlere kalmış. Belki de daha otobüse bindikleri anda filmi izlemeye başlamışlardı.

Secret Cinema bütün bu gizemin yer aldığı gizli bir örgüt. Amaçları izledikleri filmin atmosferini koruyup onu bir üst boyuta taşımak. Seyirci izleyici olmaktan çıkıp etkinliğin bir parçası oluyor ve filmi, verilen ipuçlarından çıkarmak zorunda kalıyor.

Etkinliğin geçmiş filmleri arasında Blow Up (Cinayeti Gördüm), Wings of Desire (Arzunun Kanatları), Bugsy Malone, Alien, The Harder They Come (Geldikleri Gibi Giderler) gibi filmler gösterilmişti.

Bir sonraki Secret Cinema etkinliği bu ay gerçekleşecek, ama kimseye söylemeyin, çünkü bu bir sır!
 

#3
Böyle güzel bir konu hakkında bilgi sahibi olmama olanak sağladığın için çok teşekkür ederim. Ellerinize sağlık...