Sefaköy Köyü Hakkında Bilgi Of Trabzon

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Trabzon - Of İlçesi Sefaköy Köyü - Sefaköy Köyü Hakkında Bilgiler - Sefaköy Köyü Resimleri
İli: Trabzon

İlçesi :Of

İle Uzaklığı : 71 km

İlçeye Uzaklığı : 10 km

Rakım :350 m


Sefaköy, Trabzon ilinin Of ilçesine bağlıdır. Of' un yeni ve küçük köylerinden biridir. Çayı Of ' a getiren köy olarak bilinir. Of ' a çay dikimi: Yanıktaş'lı ÇAPOĞLU ailesinin Sefaköy eşrafından olan, MENDERES'in gözde isimlerinden Trabzon milletvekili EMRULLAH NUTKU BEY ' e Rize'ye dikilen çayın Of'a da dikilmesi hususunu teklif etmesi ve EMRULLAH NUTKU BEY'in konuyu Meclise taşıması ile başlar.

İlk Oflu sinemacı, Yeşilçam'ın önde gelen jönü TURAN SEYFİOĞLU, Of savaşlarında önemli görevler üstlenen çete reisi MUSA KAZIM KARAARSLAN, Of savaşları Gazisi HALİM AKYÜZ.İkinci Dünya Savaşının zor şartlarında Türkiye'nin Londra zıraat ateşeliğini yapan Dnz.Yzb Ali SEYFİOĞLU, Sarıkamış şehiti HASAN AKYÜZ , Kavakpınar'ın yaranoz 25 yıl muhtarlığını yapan bilirkişi TAHSİN SEMİZ, Kurtuluş savaşı Gazisi ALİ AKYÜZ, Of CHP ilçe başkanı FAHRİ KAPTAN köy eşrafından bazılarıdır.


Tarihi :

Köyün eski adı yoktur. 260 yıl once Kavakpınar'a yaranoz bağlı bir mahalle olarak devlet iskanı ile kurulmuştur.Bu iskandan önce mahallede herhangi bir yerleşim mevcut değildir. Daha sonra Yanıktaş'a manastır bağlanmıştır.1994'te köy olmuşur. Köy eşrafı kendilerini eskiden bağlı oldukları Yaranoz ve Manastırlı olarak tanıtır. Köye ilk yerleşen USTA İSMAİL BEY ' dir AKYÜZ . Sırası ile SEMİZ, AKBULUT ,ÖZKAL, SERDAROĞLU, KARAARSLAN, TÜFEKÇİ ve KAPTAN ailesi yerleşmiştir. Köyün camisi Of 'un en eski 3 camisinden biridir ve 240 yıllıktır. Cami tek odalı ve iki metre yüksekliğinde olmak üzere ağaçtan inşa edilmiş ve 1950 de yıkılıp beton olarak yeniden yapılmıştır.

Köyün değirmeni 250 yıllıktır. Osmanlı tapularında kayıtlı nadir değirmenlerdendir,yıkılarak yeniden yapılmıştır.Köy halkı Rus işgali sırasında organize olarak Ordu'ya kadar muhacirliğie çıkmış 2 yıl sonra organize bir şekilde tekrar geri dönmüştür.Köyün arazisi küçük ve oldukça diktir,yerleşime ve tarıma uygun değildir.Bu yüzden kısa sürede göç vermiştir.

Kültür :

Köydeki aileler bütün Of köyleri gibi birbirleri ile hısımdır. Akrabalık ve komşuluk ikişkileri kuvvetlidir.Köyün göç haritası Samsun, Adapazarı, İstanbul, Avrupa çizgisindedir.Bilinen en eski göç 1850 lı yıllarda Kadıköy'e yerleşen ÖZKAL Nutku, Seyfioğlu ailesidir. Köydeki bazı aileler : AKBULUT Huşutlar , AKYÜZ helimler , KAPTAN , KARAARSLAN , ÖZKAL Nutku , Seyfioğlu , SEMİZ Sofular , SERDAROĞLU ( Aile erkek çoçuk türemeyişinden 150 yıl önce sönmüştür ), TÜFEKÇİ Kasgarlar

Coğrafya :

Trabzon'a 71 km, Of'a 10 km uzaklıktadır. Of'a yakın en yüksek tepe olan meşhur Ços duman dağının Of'a bakan yamacında kuruludur. Köyün Kuzeyinde Serince Zaryoz , Güneyinde Ços duman dağı, Doğusunda Yanıktaş Manastır , Güneydoğusunda Korucuk Malbet ,Batısında Yemişalan İstavri ,Güneybatısında Ballıca Melinoz bulunur.Of'a ulaşım Yanıktaş ve Yemişalan yolu olmak üzere iki yoldan yapılır.

İklim Ekonomi :

Köyün iklimi Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Köyün ekonomisi Çay üretimine dayalıdır.

Köyde, ilköğretim okulu yoktur.Taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır.Elektrik, su ve telefon hattı vardır.


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz