Şehsuvar Köyü Merkez Elazığ

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Şehsuvar Köyü Merkez - Şehsuvar Köyü Hakkında - Şehsuvar Köyü Tanıtımı -Şehsuvar Köyü Resimleri

Köy Muhtarı: Bilgi Yok
Muhtarlık Erişim Bilgileri:Bilgi Yok
Şehsuvar, Elazığ

Elazığ
Bilgiler
Nüfus 394 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 23000
Alan Kodu 0424
Yönetim
Coğrafi Bölge Doğu Anadolu Bölgesi
İl Elazığ
İlçe Merkez

Şehsuvar, beyin atlıları, manasındadır. Elazığ ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür. Elazığ merkezine 40 km uzaklıkta olan köy, Mastar dağının eteklerine kurulmuştur. Şahsuvar köyüne adının Kuzey Irak'ta yer alan Kerkük'ten buraya göç edenler tarafından konduğu bilinmektedir. Köyü kuranların Kerkük'teki köylerinin adının da aynı şekilde 'Şehsuvar' olduğu anlatılmaktadır. Mastar dağının eteklerinde kurulması ulaşım yönünden zorluk yaşamalarından dolayı Elazığ Bingöl yolunda bulunan köyün mezrasındaki yeni yerleşim yerine 1993 yılında taşınmıştır. Köyümüzün kuruluşu 600 yıllıktır.osmanlı arşivlerinde harput yöresindeki iskan bilgilerinde köymüzü kuranlar yöremizde köklü izler ve geçmiş bırakmış olan Türkmen Çubukoğullarıdırlar.ilk ciddi elazığ yöresine Türkmen yerleşkeleri çubukoğullarınca yapılmıştır.en son abdulazizhan döneminde ermenilerden boşalan köylere halep,azerbaycan,kerkük,musul,erbil,telafer,urfa dan Türkmen aşiretleri elazığ ve kazalarını Türkleştirmek amacıyla iskan edilmişlerdir.bu da harput ve elazığ yöresinin Türkmen kimliği kazanmasına neden olmuştur.karakeçili,bayat,düğer,beydilli,çubuklu,a vşar,sarıkeçili gibi türkmen obaları elazığ merkez köyleri ilçeri ve ilçelerinin köylerine iskan olmuşlardır.

Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 581
2000 394

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır.Kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ya da PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup Elazığ Bingöl yolu üzerinde bulunmaktadır, köyde elektrik sabit telefon Adsl hizmeti vardır.
Ulaşım

Elazığ-Bingöl karayolunda Elazığ'a 40 km. uzaklıktadır. Ulaşım karayolu ile sağlanmaktadır.Akşam saatlerine kadar sürekli ulaşım imkanı vardır.
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır. Köyde birkaç aile küçükbaş hayvancılık yapmakta olup diğer aileler kendilerine yetecek kadar hayvan beslemektedir. Tarım ürünü olarak üzüm, kayısı, elma başta olmak üzere her türlü meyve yetiştirilmekte; genel olarak da sebzecilik yapılmaktadır.
İklim ve Bitki Örtüsü

Köyde karasal iklim görülmektedir. Köyde son yıllarda ağaçlandırma çalışmaları yapılmaktadır. ayrica aricilikta ilerleme yolunda
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:


2009 - Fethi BAĞKESEN

2004 - İbrahim Öztürk
Kaynak:Vikipedi Özgür Ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net
Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz