Sekizinci Ay Anne Karnındaki Bebek Gelişimi

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Başlıca organları artık tamamlamak üzere,hatta bazıları doğumdan sonra çalışacakları gibi,çalışıyor…Özellikle mide,bağırsaklar ve böbrekler…Karaciğer ve akciğerler henüz hazır değiller.Akciğerlerin gelişimi ancak 8.ayın sonunda biter.


Akciğer,nefes aldığımız havanın dolaştığı,küçük bir petekten oluşmaktadır.8.ayın sonunda damar ağıyla örülü bu petekler çalışmaya hazırdırlar.Sürfaktan olmasa da bebek nefes alır.

Kalp dakikada,120-140 gibi yüksek bir hızla atmayı sürdürüyor.Daimi biçimi ve görünüşüne sahiptir.Ancak dolaşım tam anlamıyla doğumdan sonra olacağı gibi olmaz.Çünkü cenin kanı,oksijeni akciğerlerden almaz,oksijeni ona,göbek bağı sağlar.Bazı iletimler daha vardır.(Örneğin kalbin sağ ve sol kısımları arasında)ancak doğumdan sonra kapanacaklardır.

Bebeğiniz hızla büyümektedir ve tekmelerini daha güçlü hissedersiniz.Dışarıdaki sesleri duyar, gözleri açıktır., karanlık ve aydınlığı ayırt edebilir.Kemikleri sertleşmeye devam eder.Amniyon sıvısının en fazla olduğu dönemdir.Cilt rengi kırmızıdan pembeye dönmeye başlar.

Doğum yaklaştıkça bebek güzelleşmektedir.Yağ deriyi geriyor,kırışıklıklar kayboluyor,hatlar yuvarlaklaşıyor.Kırmızımsı deri açık pembeye dönüşüyor,deriyi kaplayan ince ülger kayboluyor,yavaş yavaş yerini yapışkan biri sıvı alıyor ve deri altında yağ tabakası oluşmaya başlıyor.

Bebek genelde 8.ayda(bazen daha önce)doğum için ani pozisyonu alır.Rahim ters çevrilmiş bir armut şeklini alınca,konulduğu alana olabildiğince,iyi bir şekilde uyum sağlamaya çalışır.

8.Ayın sonunda Bebek artık 2400.gr.ağırlığında,45.cm.boyundadır.Eğer doğarsa,sorunsuz yaşamak için %95 şansı olacaktır
 

Son düzenleyen: Moderatör: