Selçuk - Yedi Uyuyanlar ve Hikayesi...

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Hikayesi..

Vedius Gymnasiumu yanından doğuya doğru dönen asfalt yol Yedi Uyuyanlar Mağarası’na ulaşır. İmparatorluk içindeki Hıristiyanların Roma Devleti ile anlaşmazlığa düştükleri en önemli konu İmparator Kültü’dür.

Bu kült gereği Hıristiyanlar İmparator Tapınağı’na kurban sunma görevini yerine getirmeyince devlet tarafından imparator düşmanı sayıldılar. Bunlar devlet düşmanları gibi işlem gördüler.

İmparator Decius zamanında yaşayan yedi Hıristiyan genç İmparator Tapınağı’nda yapılması gereken kurban sunma işlemini yerine getirmek istemedikleri için kentten kaçıp buradaki bir mağaraya saklanIRlar. Yedi genç bir süre sonra uykuya dalarlar.

Uyandıktan sonra yiyecek almak için kente gittiklerinde yalnız bir gece değil 200 yıl uyudukları ve Roma İmparatorluğu’nun her yanında Hıristiyanlığın yaygınlaştığını öğrenirler.

Durumu haber alan imparator Theodosius II bunu ‘Resurrection’ yani ölümden sonra insan ruhunun yeniden dünyaya geleceği inanışının bir göstergesi olarak kabul eder. O dönemde bu konunun tartışması kiliselerde yapılmıştır.