Selman Köyü Eğil Diyarbakır - Eğil Selman Köyü Hakkında Bilgi

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Selman Köyü Eğil Diyarbakır

selman köyü bilgileri - selman köyü tanıtım - selman köyü bilgileriSelman, Diyarbakır ilinin Eğil ilçesine bağlı bir köydür.


Tarihi

Köy birçok uygarlık, medeniyet ve dinlere beşiklik etmiştir. Selman Köyü, tarih öncesi dönemlerden başlayıp, pek çok medeniyetlere beşiklik etmiştir. Orta Paleolitik Çağda (MÖ 20.000-15.000) açık hava yerleşmelerinin olduğu, 1946 yılında bu bölgede yapılan basit kazılardan anlaşılmaktadır. Sonraki dönemlerde insanların daha çok mağaralarda kaldıkları toplayıcılık ve avcılığın geçimi sağlamada yegane yol olduğu bilinmektedir. Köy etrafındaki birçok mağaranın “Ortataş” çağından kalmış olduğu anlaşılmaktadır. bunun en önemli kanıtları Selman Cibeb kalesi ve etrafındaki onlarca mağaralardan anlaşılmaktadır. Köydeki insanların zamanla şehre göç etmelerinden dolayı köyün asil nufusu ve yerleşimi pek gelişmemiştir. 2008 YILI itibari ile köydeki hane sayısı 65-70 civarındadır.
Kültür

Köyün Gelenek ve görenekleri tabi eski zamanları bilmiyoruz ama şuan pek değişik gelenek ve görenekleri olduğunu söylemek mümkün değil.
Coğrafya

Diyarbakır iline 45 km, Eğil ilçesine 14 km uzaklıktadır.
İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 358
1997 308
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Mahmut Oruç
1999 - Hasan Oruç
1994 - Hasan Oruç
1989 - Hasan Oruç
1984 - Hüseyin KAÇMAZ

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt değildir köyde vardır sabit telefon yoktur


kaynak
yerel net
vikipedi - özgür ansiklopedi


köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz