Selmanhacılar Köyü Selendi Manisa

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Selmanhacılar Köyü Selendi Bilgileri - Selmanhacılar Köyü Hakkında - Selmanhacılar Köyü Tanıtımı - Selmanhacılar Köyü Resimleri
İlçe: SELENDİ - İl: MANİSA

Köy Muhtarı: Bilgi Yok


Muhtarlık Erişim Bilgileri: Bilgi Yok


Manisa
Bilgiler
Nüfus 395 (2008)
Koordinatlar
Posta Kodu 45970
Alan Kodu 0236
Yönetim
Coğrafi Bölge Ege Bölgesi
İl Manisa
İlçe Selendi
Web Sitesi

Selmanhacılar, Manisa ilinin Selendi ilçesine bağlı bir köydür.

Selmanhacılar Köyü İlçeye 18 Kilometre uzaklıkta olup, 2008 yılı TÜİK verileriyle 441=395+46(ailesi köyde olup kendisi dışarıda çalışan kişiler) nüfusa sahip eski bir yerleşim alanıdır. İlke çayı kenarına kurulmuştur.

Tarihi

Köy ile ilgili Molla Mehmet GÜRLER(D.T:R1327-Ö.T:M30.05.2005)’in verdiği bilgilere göre: Köyün ismi Köy civarında yerleşik altı yörükten Selman isimli yörüğün Hacca gitmesiyle ortaya çıkmıştır. Bu kişinin Selmanhacılar diye anılması ve köye yerleşmesiyle köy kurulmuştur. Köy 1930’a kadar Demirci’ye, 1930-1954 arası Kula'ya bağlı idi. Selendi'nin 1954 yılında İlçe olmasıyla Selendi'ye bağlanmıştır

İklim ve Bitki Örtüsü

Köy ve çevresinde Karasal iklim görülse de Akdeniz ikliminin de etkileri görülmektedir. İklim çevre köylere göre biraz yumuşak geçmektedir. Köy; iki dağın eteğinde kurulması nedeniyle etrafı soğuklara kapalı ve güneş ışığını kolaylıkla alabilecek durumdadır.

Köyde: Çam, Meşe(palamut) ve Pırnar ağaçları ağılıklı bitki örtüsünü teşkil etmektedir. Bu durun köy için ayrıca bir zenginlik kaynağıdır. Bölgemize atanan Ziraat Mühendisi Ahmet AYHAN'ın Menengiç ağaçlarına antep fıstığı aşılama projesiyle köyümüze yaklaşık olarak 4000 adet antep fıstığı kazandırmıştır.

Nüfusu

Köy nüfusu 1950 yılında yapılan sayıma göre 365’tir. 1985 yılında ise en fazla 524 sayısına ulaşmıştır. Bu tarihten sonra 2000 yılına kadar nüfus hep düşüş göstermiştir. 2000 yılı itibariyle nüfusu ise 476 iken 2008 TÜİK verilerine göre 395'e düşmüştür. Selmanhacılar Köyü 1970 yılında 105, 1990 yılında 119, 2008 yılında ise 124 hanedir. Köyde okur yazar sayısının özellikle yüksek tahsil gören kişilerin sayısı fazladır. Bu kişiler devlet memuru olarak veya özel sektörde çalışmaları nedeniyle köyden ayrılmıştır. Ayrıca köyün eskisi kadar geçim durumunun iyi olmaması nedeniyle de çevre il ve ilçelere göç olmuştur. Bu etkenler nüfusun azalmasına sebep olmuştur.
Köyün 01 Ocak 2008 tarihi itibarı ile yapılan istatistiki çalışma sonucu nüfus durumu:
Köyde Bulunan Ev Sayısı 162
Kullanılan Ev Sayısı (Hane Sayısı) 124
Köyde Bulunan Nüfus 395 (Bu sayı TÜİK verileriyle aynıdır)
Çalışma Amaçlı Köyden Ayrılan Kişi Sayısı 46 (Aileleri Köyde)
Toplam Nüfus 441
Köyden Tamamen Ayrılan Aile Sayısı 131
Köyden Ayrılan Aillelerin Evlerindeki Nüfus 499 (Tahmini %90 hesaplanmıştır)
Köydeki ve Dışarı Giden Ailelere Katılan Yabancı Nüfus 100
Köyle İlişiği Kesilmiş Sülale Sayısı 25 (Bu sülaleler hakkında bilgi toplanamamıştır)
Traktör Sayısı 91
Araba, Motorsiklet, Otobüs, Minibüs Sayısı: 32

Ekonomisi

Köyün geçim kaynakları tarım ve hayvancılığa dayalıdır. İlke çayı kenarında kurulmuş olmasıyla sulu tarıma elverişli arazilerinde her türlü tarım yapılmaktadır. Selendi’nin en fazla traktör ve ekipmana sahip olan köyüdür. Bu nedenler modern tarım yapılmaktadır. Soğan tohumu(karaca) yetiştiriciliği köyde oldukça yaygındır. Tütün üretimi de yaygın olarak yapılmaktadır. Ekili arazi potansiyeli iyidir. Sebze meyve türlerinin çoğu yetiştirilmektedir. Başlıca sebze ve meyve türleri: Bakla, Bamya, Balkabağı, Barbunya, Bezelye, Biber, Börülce, Brokoli, Domates, Fasulye, Havuç, Ispanak, Kabak, Karnabahar, Lahana, Marul, Maydanoz, Mısır, Nohut, Patates, Patlıcan, Pazı, Pırasa, Roka, Salatalık, Sarımsak, Sebze bahçesi, Semizotu, Soğan, Şalgam, Tere, Turp, Arpa, Buğday, Yulaf, Ahududu, Alıç, Antepfıstığı, Armut, Ayva, Badem(payam), Böğürtlen, Ceviz, Çamfıstığı, Çilek, Dut, Elma, Erik, İğde, İncir, Karadut, Kayısı, Kızılcık, Kiraz, Kuşburnu, Muşmula, Nar, Şeftali, Üzüm, Vişne ve Zeytin.

Hayvancılıkta başta koyun gelmektedir. Keçi yetiştirilmesi alınan bir kararla köy çevresindeki yeşil alana zarar verdiği gerekçesiyle yasaklanmıştır. Köyde hayvan ıslah çalışmaları da vardır. İnek besiciliği bunun en güzel örneğidir. Holstein-Simmental-BrownSwiss (Montofon) cinsi inek besiciliği yapılmaktadır. Bu durum üretimi olumlu yönde etkilemekte ve gelir seviyesini yükseltmektedir. Kümes hayvancılığı da köyde yapılmaktadır.

Kültürü

Köyde geleneksel yörük düğünleri yapılmaktadır. Kış geceleri yüzük oyunu ve kış sohbetleri yapılır(son zamanlarda önemini yitirmiştir). Kışın ayrıca tavşan ve keklik avcılığı yapılır. Köyde belirgin olarak yapılan halı, kilim, torba, namazlık, kuşak gibi el sanatları fabrikasyon ürünlerin üretilmeye başlanmasıyla oldukça az yapılmaktadır. Kadınlar kış gecelerinde gelinlik kızlarına çorap örme oya ve tığ işleri ile çeyizlik hazırlayarak boş vakitlerini değerlendirirler.

İşler köyde imece usulü ile yapılmaya devam etmektedir. Yardımlaşma Anadolu’nun genelinde olduğu gibi bu köyde de hat safhadadır. Değişik usulü imece çalışması ile işlerini beraberce yaparlar. En son Köy konağı, su ve kanalizasyon döşenmesi, yolların taş ile döşenmesi işleri imece usulüyle yapılmıştır.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net
Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz