Semetli Köyü Merkez Tekirdağ

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Semetli Köyü Merkez Bilgileri -Semetli Köyü Hakkında - Semetli Köyü Tanıtımı -Semetli Köyü Resimleri


İlçe: MERKEZ - İl: TEKİRDAĞ

Köy Muhtarı: BAYRAM YAZIR


Muhtarlık Erişim Bilgileri: Bilgi Yok

Tekirdağ
Bilgiler
Nüfus 413 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 59000
Alan Kodu 0282
Yönetim
Coğrafi Bölge Marmara Bölgesi
İl Tekirdağ
İlçe Merkez
Web Sitesi
Semetli, Tekirdağ ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tekirdağ İli, Merkez İlçe, İnecik Nahiyesi'ne bağlı bir köydür. İl merkezine uzaklığı 38 km, nahiyeye uzaklığı ise 14 km'dir. İnecik'ten sonra, Şarköy'e giden yol üzerinde Karaçalı köyünü geçtikten, Araphacı köyüne 2 km kala Taşköprü mevkiinden sola dönülmek suretiyle ulaşılmakla beraber, Tekirdağ-Barbaros-Naip-Işıklar-Oruçbeyli güzergahından da ulaşım mümkün bulunmaktadır. Güneyinde Ganos dağı, batısında Yeniceköy, doğusunda Işıklar ve Oruçbeyli Köyleri ile, kuzeyinde Araphacı ve Oğuzlu köyleri yer almaktadır. Köyün tarihi çok eski yıllara dayanmakla birlikte, ne zaman kurulduğu kesin olarak bilinmemektedir. Köyün yerli Ortodoks Rum ahalisi 1920'li yılların başında Yunanistan'a göç etmiş, yerlerine Selanik yöresinden göç eden muhacirler yerleştirilmiştir. 1930'lu yıllar itibarıyla Romanya'dan göç eden Türkler de köy nüfusuna dahil olmuştur. 1950'li yıllardan itibaren Türkiye'de gelişen sanayileşme ile birlikte, köy halkının önemli bölümü Tekirdağ Merkez ilçe ile, İstanbul ve İzmit gibi çevre illere göç etmiştir. Önemli miktarda işgücü de başta Almanya olmak üzere yurt dışında çalışmaktadır. Geçmiş yıllarda eski Rum eserlerine ait birçok örnek yer almaktaysa da (manastır, sivil mimarlık örnekleri)zaman içinde bunların çok azı ayakta kalabilmiştir. Günümüz itibarıyla başlıca geçim kaynakları tarım (buğday, ayçiçeği, soğan, bağcılık) ve hayvancılıktır (genellikle küçükbaş).

Tarihi

Köyün adının, Rumlar zamanında köyde mevcut olan ve yörede "Simit" diye tabir edilen ekmeklerin pişirildiği fırınlardan hareketle "Simitli" adından geldiği şeklinde yaygın bir rivayet vardır. Nitekim Yunan tarihini anlatan bazı Batı kaynaklarında köyün ismi "Simitlé" şeklinde anılmaktadır.

Kültür

Köy halkı ağırlıklı olarak Selanik yöresinden göç eden muhacirlerden oluştuğu için bu yöreye ait gelenek ve görenekler büyük ölçüde muhafaza edilmektedir.

Coğrafya

Tekirdağ merkezine 38 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir. Ancak, köyün güneyinin Ganos dağları sebebiyle Marmara Denizi üzerinden gelen ılık hava akımlarına kapalı olması ve kuzeyinin de Balkanlar'dan gelen soğuk hava akımlarına açık olması nedeniyle özellikle kışları kara ikliminin sert özellikleri yoğun şekilde hissedilmektedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 413

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.


Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net
Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz