Şenköy Köyü Şavşat Artvin

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Artvin Şavşat Şenköy Köyü - Şavta Köyü - Şenköy Köyü Hakkında - Şenköy Köyü Tanıtımı - Şenköy Köyü Resimleri


Şenköy, Şavşat

Şenköy, Artvin ilinin Şavşat ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Şavşatın Oltu'ya bağlı olduğu dönemlerde Matioğlu denen şahıs Posof Baykent'nın Cumatel mahallesinde ikamet eder.Cumatel köyünün yakınındaki Kaleönü'da Ermeni uçiteli Matioğlunun kızına aşık olur. Uçitel Matioğlundan kızı ister fakat Matioğlu ben Uçitele kızımı veremem diyerek reddeder. Bunun üzerine Uçitel, kamandara haber verir. O zamanki kanunlara göre kız kimi isterse kızın ailesi kızını ona vermek mecburiyetindeymiş. Kamandar olayı çözmek ve kızın fikrini almak için Cumitel köyüne gelir. Bunu farkeden kız babasına sarılarak -Beni bunlara teslim etme ben uçiteli istemiyorum diye feryat eder. Kızın kendisini istemediğini anlayan uçitel bu defa kızı kaçırmaya yeltenir. Çıkan kargaşada Matioğlu Uçiteli yaralar ve Cumitel Köyünden kaçarak GÖÇALENTGER denilen yere yerleşir.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya

Artvin iline 91 km, Şavşat ilçesine 26 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

> 2004 -
> 1999 -
> 1994 -

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net

Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz