Şenoba Köyü Merkez Muş

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Şenoba Köyü Merkez - Şenoba Köyü Hakkında - Şenoba Köyü Tanıtımı - Şenoba Köyü Resimleri
Köy Muhtarı: Bilgi Yok
Muhtarlık Erişim Bilgileri:Bilgi Yok
Telefon:Bilgi Yok


Muş
Bilgiler
Nüfus 911 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 49
Alan Kodu 436
Yönetim
Coğrafi Bölge Doğu Anadolu Bölgesi
İl Muş
İlçe Merkez
Web Sitesi

Şenoba, Muş ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.


Tarih

Şenova köyü eski adıyla kıravi ermeniler tarafından kulanılan köy kurtuluş savaşından sonra müslümanların yerleşimine açılmış köy halkı hepsı dışardan gelmişler bir kısmı elazığ birkısmı ağrıda karstan trabzondan bayburtan ve muş merkezden gelen aielerde varköyün şimdiki ismi devlet tarafından yeri ova olduğu için şenova aolarak değiştirilmiş Köy çok sayıda göç vermiştir
Kültür
Şenova köyü muş iline yakınlı ve ana yol güzergahında bulunması sebebiyle şehirle adeta kaynaşmıştır.adeta bir şehir havası estirilmektedir.köyde zamamn zaman eski gelenek ve göreneklere rastlanmaktadır.Büyüklere karşı saygı ve hasanet devam etmektedir. şenova köyünün en meşhur yemekleri ise içli köfte , hengel,yaprak sarması,corti,avsir,şille,dolma sulu yemeklerden de vazgeçilmez yahnisi teşkil etmektedir.
Coğrafya

Muş merkezine 18 km uzaklıktadır.köyü arazi bakımından ikiye ayırmak mümkün. Muş Erzurum karayolunun köyü ikiye böldüğü nokta itibarıyle batıya bakan kesimi kırsal alan doğuya bakan kısmı ise sulak arazilerden oluşmaktadır.Köy arazsini çevreleyen murat nehri köye hayat vermektedir.köyün doğusunda kalan araziler oldukça verimli ve genel olarak su ile beslenen ürünlerekilmektedir.Köyün temel geçim kaynağı pancar ve buğday ekimidir.Bunun yanında karpuz ,kavun, patates,v.s. ürünlerde ekilmektedir.

Asıl önemli olan ürünlere pazar bulunmayışı ve kooperatifçiliğin yaygınlaşmamasıdır.Köyde halen akmakta olan bir kaynak suyu mevcuttur.bu su sulama kanallarının yapımında tesadüfen bulunmuş ve böbrek taşları için oldukça etkili olduğu test edilmiştir.uzak illerden özellikle tedavi amacıyla gelenler olmaktadır.
İklim

Köyün iklimi, kara iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 911
1997 955
Ekonomi

Köyün ekonomisi Tarim,kücük bas ve büyükbas hayvancilik ve balikcilik yapilmaktadir.
Altyapı bilgileri

Köyde, faal bir ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve Ptt acentesi yoktur. Faal sağlık ocağı yoktur ancak sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net
Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz