Şenpınar Köyü Hakkında Bilgi Şenkaya Erzurum

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Erzurum İli Köyleri -Şenpınar Köyü Şenkaya - Şenpınar Köyü Hakkında Bilgiler - Şenpınar Köyü Resimleri


Erzurum
Bilgiler
Nüfus 172 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 25370
Alan Kodu 0442
Yönetim
Coğrafi Bölge Doğu Anadolu Bölgesi
İl Erzurum
İlçe Şenkaya

Şenpınar, Erzurum ilinin Şenkaya ilçesine bağlı bir köydür.


Tarihi

Köyün kurulumu selçuklu dönemine dayanır ilk kurulan köy şuan adı boyurtlar olarak geçen bölgede Rumlar tarafından Zakom adı altında kurulmuştur.Köy battığından dolayı şimdiki yerine taşınmış ve Zakim olarak devam etmiş ve köy isimlerinin değişmesiyle ve çeşmelerin çok olduğundan şimdiki adını almıştır.Köy belirgin üç tepe arasında kurulmuştur.Bu tepelerden birisi diğerlerine göre daha dik ve hakim tepe görünümündedir.isimleri Köyün kurulumundan gelmektedir ve toprak yapıları birbirinden ayrı renktedir. Göreşken köyüne bakan "gadı"Çermik köyüne bakan"Bado"ve köyün içinde olan hakim tepenin ismi ise "Kalacık"olarak halk arasında geçmektedir.Bahar aylarında suların kabardığı zaman kalacık dediğimiz tepenin altından çıkan su bir hafta aktıktan sonra kesilmektedir ve akibeti bilinmemektedir. Köyün yolları asvalt olmamakla birlikte Çermik köyü istikametinden Sarıkamışa,Göreşken Bardız istikametinden yeniköy horasan ve Erzurum,yine Bardız istikametinden Şenkaya Oltu ve Göle Ardahan düzerğahlarına sahiptir.
Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur. köyümüzün yemekleri.1 .kuymak,umac aşı,kesme aş,ğıngel,ayranlı aş çağ döner kebap ,çiriş aşı,hasıda, un helva mafiş,lalanka,gevretme, kete,pağaç,su gıligi,hokkıri,haşıl,pançar kavurması,lokum,peynirli.ısırgan aşı,evelik aşı,ekmek aşı, çılbır kaygana ,közkebabı,mıhla,gibi yöresel yemeklerimiz vardır.AYRICA soslu kabak horoz haşlaması pisi otu corbası YAPILIR SAYGILAR [HOROZ HAZAN] İSTANBUL Çok iyi içme suyu vardır. Zakim köyündeki içme suyundan yapılan çayın tadına doyamazsınız. Bir yıl(2004-2005) bu köyde görev yaptım, Zakim'de içtiğim suyun ve içtiğim çayın tadını hiçbir yerde alamadım.(Hasan) ayrıca köyün cağ kebabı harıkadır kesınlıkle yemenızı tavsıye ederım(mustafa hoca)
Coğrafya

Erzurum iline 142 km, Şenkaya ilçesine 45 km uzaklıktadır.Kars iline 70 km uzaklikta
İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 172
1997 176
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. aynı zamanda devlet desteyi olmadığı için ne uzar ne kısalır. inşallah 1 devlet adamı desdek verirde köyümüz köy olur.köyümüzde ayrıca 7 tane tıraktör vardır deden kalma helen daha kahnı arabasınnan cifcilik yapan insanlar var köyümüz dünyada eşi benzeri gürülmemiş su kaynağı zenğini bir köy ERCAN DURSUN
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır. YILLARA GÖRE MUHTALIK YAPANLAR

[2009)) - RAHATTİN BABA.Tel
05357429576

Azalar: selahattin kaydan,Ataman Sahan,bünyamin Uzun Yakup Kaya

2004 - Rahattin Baba [AZA] Ercan DURSUN
1999 - Ömer Uzun
1994 - Muhammet Kaya
1989 - Muhammet Kaya
1984 - alihan uzun
1980 - sebahattin kaya
1954-1975 - Ağa YILDIRIM

===Altyapı bilgileri===
Köyde, ilköğretim okulu vardır kullanımaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olmayıp köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel NetKöyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.