Serçeler Köyü Orhaneli Bursa

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Serçeler Köyü Orhaneli Bilgileri - Serçeler Köyü Hakkında - Serçeler Köyü Tanıtımı - Serçeler Köyü Resimleriİlçe: ORHANELİ - İl: BURSA

Köy Muhtarı: İLHAN BİÇERMuhtarlık Erişim Bilgileri:
Cep Telefonu:

0-535-7010616

Bursa
Bilgiler
Nüfus 84 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 16980
Alan Kodu 0224
Yönetim
Coğrafi Bölge Marmara Bölgesi
İl Bursa
İlçe Orhaneli
Web Sitesi
Serçeler, Bursa ilinin Orhaneli ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

osmanlı devrinde anadoludan gelen üç erkek kardeşten ortanca olanın dere kenarına yerleşmesi ile yerleşmenin başladığı söylenmektedir. köy civarında ve içinde akşam üstleri binlerce serçe kuşu ortaya çıkmaktadır bu kadar serçe kuşunun cıvıldaştığı bir köye başka isim verilmezdi heralde


== Orhaneli ilçesine bağlı bir köydür.İlçenin hemen batısında ve 2 km yakınında bulunmaktadır. Eski belgelerde “Serciler” olarak da geçmektedir. 16. ve 17. yüzyılda kadı sicillerinde adına rastlanması o yıllarda da var olduğunu göstermektedir. Köyün, H 937/M 1530 tarihli Muhasebe defterinde kaydı bulunmamaktadır. 1908 Salnamesindeki mülki taksimat ile 1925 tarihli Yunan Fecayii köyler listesinde ve 1927 tarihli Salname haritasında Atranos’a bağlıdır. İç İşleri Bakanlığının 1933 tarihli “Köylerimiz” adlı yayınında da Orhaneli’ne kayıtlıdır. Köyde, 1908 yılında 23 hane, 1927′de 156, 1990′da 170 kişi yaşamakta idi.

Kültür

köyün ilçeye çok yakın oluşundan dolayı eski zamanlarda köy gençleri karda kışta taşıma sistemi olmadığı devirlrde yakınlığın faydası ile okuyup erken yaşlarda şehre göçmüşlerdir ve iş,güç,mevki sahibi olmuşlardır,bu sebeb -den köy nüfusu şu an çok azdır .çocukluğumuzda şahit olduğumuz çok güzel ve yıllardan beri uygulanagelmiş gelenek ve görenekler eskisi kadar uygulanamamaktadır,yeşilin içine gömülmüş cennet gibi olan kısıtlıda olsa çok verimli topraklara sahip olan köyümüzde halen eski göreneklere dayalı et,ot,sebze,unve yabani mantarlara,otlara bağlı değişik,sağlıklı ve çok lezzetli yemekleri uygun zamanlarda yapılmaktadır.yemeklerimiz uygun tariflerle bu siteye ara ara eklenecektir.

Coğrafya

Bursa iline 61 km, Orhaneli ilçesine 2700 metre uzaklıktadır

İklim

Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 84
2000 84
1997 84

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 -ilhan biçer


Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net
Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz