Şerefiye Köyü Borçka Artvin

Sponsorlu Bağlantılar
Artvin Borçka Şerefiye Köyü - Şerefiye Köyü Hakkında - Şerefiye Köyü Tanıtımı - Şerefiye Köyü Resimleri

Şerefiye, Artvin ilinin Borçka ilçesine bağlı bir köydür.

İlçe: BORÇKA

İl: ARTVİN

Şerefiye köyü Batum sınırına yakın olup 15 km kadar uzaklık vardır.Köyün kuzeydoğusu Gürcistan sınırıdır.Köyün Güneyinde Karşıköy Doğusunda Muratlı,Güneşli Köyü Batısında Güreşen Kuzeyinde ise Batum Köyü bulunmaktadır.Köyün tarihi çok eski bir tarihe dayanmaktadır...Atalarımız Rusya ile şavaşırken köyümüzde bir çok şehitler vermişlerdir...Köyün Tarihi yaklaşık 150 seneye dayanıyor...Şerefiye 1910 larda Rusya (SCBS) ye bağlıydı..1919 da düşman işgalinden kurtularak Türkiye Cumhuriyetine bağlandı.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya

Artvin iline 55 Km., Borçka ilçesine 34 Km. uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2004 522
2000 311
1997 334

Ekonomi

Köyün ekonomisi başta çay, fındık, kısmen mısır ve arıcılığa dayanmaktadır. Ortalama olarak her evde 1 veya 2 hayvan olmak üzere kendi ihtiyaçları çerçevesinde hayvancılık yapılmaktır

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Köy Muhtarı: AHMET SARUHAN

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 4556339/4153553
Cep Telefonu: 05333169166

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 -AHMET SARUHAN
2004 -
1999 -

Altyapı bilgileri

Köyde,birden çok ilköğretim okulu vardır ancak hiç biri kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol toprak olup köyde elektrik ve sabit telefon ve adls internet bağlantısı mevcuttur. Köy yolları ve çevresi doğa bakımından çok zengindir.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net

Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz