Serem Köyü Meriç Edirne

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Meriç Serem Köyü - Serem Köyü Hakkında - Serem Köyü Tanıtımı - Serem Köyü Resimleri
Köy Muhtarı: HÜSEYİN AKSOY

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 0 (284) 497 91 94

Cep Telefonu: 0536- 215 94 80

Serem, Edirne ilinin Meriç ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köy uzun süre bizans elinde kalmıştır.2.MURAD IN Edirne yi fethedişiyle beraber türk köyü olmuştur.köy yunanlıların 1. dünya savaşında saldırılarına uğramış ve yıkılmış daha sonra selanikten gelen göçmenler tarafından yeniden kurulmuştur.İddiaya göre köyde rumların kaçarken gömdüğü bir çok hazine vardır.

Kültür

Köyde bir çok gelenek vardır öneğin kız almaya damat gitmez.bir başka örnekte düğünlerden sonra bir balona çıkarak mendil içine para konup çocuklara fırlatılmaktadır.ayrıca gelin damat evine geldiği zaman halay çekilir ve aile büyüklerinden biri halay başında testi kırar.

Coğrafya

Edirne iline 69 km, Meriç ilçesine 16 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Trakya Karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus : 2000 - 530

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır ancak kullanılmamaktadır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Köyde ayrıca 3 temiz içme suyu kaynağı bulunmaktadır.Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz