Serenköy Köyü Hani Diyarbakır - Hani Serenköy Hakkında Bilgi

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Serenköy Köyü Hani Diyarbakır

serenköy köyü bilgileri - serenköy köyü resimleri - serenköy köyü tanıtım


Seren Diyarbakır ilinin Hini ilçesine bağlı bir köydür.


Tarihi

Asıl ismi Serdîr dir. Ser Kurmanci'de üstünde demektir. der ise kilise demektir. eskidem burada hiristiyanların yaşadığınıda göz önüne alırsak kilisenin üstü manasına gelir ki hala kalıntılarıda mevcuttur
Kültür

en ünlü yemekleri tırşık,mehir,tandır ekmeği ve kaysı reçeli.incirleri ve buz gibi ankebir suyu meşhurdur.köyde bir sürü qızwan ağacı bulunur.o bölgenin %95 i Kurmancî konuşur.
Coğrafya

Diyarbakır iline 87 km, Hani ilçesine 10 km uzaklıktadır.bağ ve bahçeleri zengindir.köyü besleyen ankebir suyu ve deresi adeta bir doğa harikasıdır.bu yönüyle görülmeye değer. Köyün göbeğinden geçen dere üzerinde iki tane çok güzel köprü yapılmıştır.Dere üzerinde iki tane de değirmen yapılmış ancak günümüzde o değirmenlerin kalıntılarını görebiliyoruz.
İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 -
1997 -
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Domatesleri meşhur olmakla birlikte sebze üretiminde önemli bir paya sahiptir.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ve şuan faal haldedir. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


kaynak
yerel net
vikipedi - özgür ansiklopediköyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz