Serinyayla Köyü Hakkında Bilgi Altınyayla Sivas

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Altınyayla Serinyayla Köyü - Serinyayla Köyü Hakkında - Serinyayla Köyü Tanıtımı - Serinyayla Köyü Resimleri
İlçe: ALTINYAYLA

İl: SİVAS

Köy Muhtarı: HÜSEYİN YANIK

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 0 (346) 681 26 46

Demografik Bilgiler:

Nüfusu: 2000 - 269

İle Uzaklığı: 88 km

İlçeye Uzaklığı: 18 km

Rakım: 1650 m
Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur. Altınyayla civarinda iki Alevi Türkmen Köyüden biridir.


Köyün eski adı Beydiğin olup sonradan Serinyayla olarak değiştirilmiştir. Köyde yaşayan nüfüusun % 70 göç etmiş olup, göç edenler Adana, Mersin, Ankara gibi illerde yaşamaktadırlar.

Ekonomi:

Köyde küçük ölçekte hayvancılık ve tarım yapılmaktadır.Koyun ve yerli sığır yetiştirilen hayvanlardır. Tarım ürünleri olarak Buğday ve Arpa yetiştirilmektedir. Köyde akar su olmadığından ve arazinin dağlık olması sebebiyle sebze ve meyvecilik yapılamamaktadır.

Serinyayla Köyü Altınyayla'ya 9 km, Sivas'a 88 km, eski ilçemiz olan Şarkışla'ya 42 km dir. Şu anda köyde 2.000 nüfus sayımına göre 269 kişi yaşamaktadır.Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ve kullanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı vardir fakat faliyette degildir. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol Şarkışlaya ulaşımı stabilize, Altınyayla'ya ulaşımı asfalttır olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. internet mevcut değildir.

Köyde faaliyette bulunan taş ocağı, gerek alt ve üst yapıya, gerek canlıların sağlığına gerekse de ekili arazilere büyük zarar vermektedir. Ocaktan çıkan toz, ocak civarındaki ekili arazinin büyük bir kısmın taşlaştırmıştır.

Ayrıca ekili arazilerde ürün verimliliği, geçmişte yaklaşık bire onken bugün bire dördün altına inmiştir. Tarım tekniklerinin gelişmesine rağmen hızla düşen rekolte faaliyet gösteren taş ocağının çevreye vermiş olduğu zarardır.
Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.